5 eeuwse copieën van schilderijen van Van Mierevelt, Moreelse en Van Honthorst - ons gade. De burgemeester nam als eerste het woord. Hij heette ons hartelijk welkom en toonde zich blij met onze komst naar het schone Tholen, eens de vierde stad van Zeeland en de poort, per postkoets of boot, naar de andere eilanden. Hij wees onder andere ook op de relatie van het eiland met het Oranjehuis. Als tweede spreker liet de voorzitter van de stichting, mr. J. van Aartsen, zich horen, die niet alleen de burge meester en het overige stadsbestuur hartelijk dankte voor de ontvangst en alle vriendelijke woorden, maar ook de donateurs voor hun aanwezigheid. Hij wees er bij deze gelegenheid nog eens op, dat we met de monumenten zorg in woelig water zijn beland van wege de krapte van 's lands financiën, maar dat dat geen reden is om de strijd te staken en helemaal niets meer te doen. Spreker pleitte voor Tholen, O.L. Vrouwekerk. Het licht viel speels door de ramen van een van de zijbeuken. een grote en degelijke onderhouds beurt van monumenten, waardoor verder verval wordt tegengegaan, zoals ook gebeurd is te Zierikzee. Tenslotte liet hij ons weten, dat er voor stichtingen als de onze ook in de toekomst nog veel te doen zal zijn en dat een flink aantal donateurs van het grootste belang is. Als derde trad de heer De Bruin naar voren, die via de beker van het St.-Jacobsgilde met de namen van de drie bedevaartgangers naar het Spaanse Santiago de Compostela (Jan Liens, Pieter Cuper en Marius Warckendet), de gedichten van Cornelis Liens, die hij vergeleek met de poëzie van Lucebert, de 17e- eeuwse jurist Pieter van Gelre, en een gedicht van Marien Geuze uit 1 953 tenslotte belandde bij „de nieuwe stad" van Guillaume van de Graft; een speelse rede, die door de aanwezigen ademloos werd aangehoord en met een spontaan applaus beloond. Bezichtiging van de kerk van Tholen We gingen de bussen weer in en al gauw stonden we voor de O.L. Vrouwekerk in Tholen. Het viel mij op, dat weinig deelnemers eerst eens goed de buitenkant bekeken, wat toch van belang is om de plattegrond, de gebruikte steensoorten enz. in het oog te krijgen. Het interieur, vol feestelijke orgel klanken, boeide velen, een der kerk- Tholen, O.L. Vrouwekerk. Brede zuiderkoepel met opgehaalde steekkappen en koor.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1982 | | pagina 5