15 Meliskerke het geheel gerestaureerd door de firma Van Vulpen te Utrecht. De dispositie van het orgel is thans als volgt: 1Holpijp 8' 2. Octaaf 4' 3. Octaaf 2' bas/disc. 4. Cornet 3 st. 5. Quint 3' 6. Sesquialter 2 st. disc. 7. Mixtuur 2-3 st. bas/disc. 8. Dulciaan 8' Tremulant. Ventiel. Klavieromvang C- d"\ De intonatie van het pijpwerk is met grote zorg geschied. De speelaard is aangenaam, de registertractuur loopt zeer soepel. Het orgel heeft een zeer mooie, serene klank met een fijnheid en helderheid die dergelijke, voor particulieren gebouwde instrumenten, vaak kenmerkt. Opmerkelijk is dat de Met het slanke, bijna fragiele klankbord is dit een waardevol geheel. De trap van de preekstoel is niet origineel en had zeker wat beter in stijl mogen zijn. Het zilveren doopbekken aan de preekstoel opgang, een geschenk van de ambachtsheer uit het jaar 1801, is tamelijk opvallend. De koperen houder, waarin het bevestigd is, herinnert waarschijnlijk aan het oorspronkelijke koperen doopbekken. De in vergelijking met het overige meubilair forse ambachtsherenbank in Lodewijk XV-stijl tegen de noordwand, is nogal overheersend. Deze bank dient nu als zitplaats voor de kerkvoogdij. Op de bescheiden avondmaalstafel staat een antiek tinnen avondmaalsstel; passend, maar wel wat uitdagend in deze tijd! Het orgel Het orgel in deze kerk is een bijzonder fraai instrument met een grote cultuurhistorische waarde. Het is van oorsprong een huisorgel, in de eerste helft van de 1 8e eeuw door de Duitse orgelmaker Peter Weidtman gebouwd voor een particulier in Middelburg of Vlissingen. In de ventielkast is aangetekend dat J. A. Mennes het orgel in 1859 restaureerde. Mogelijk gebeurde dit ter gelegenheid van de plaatsing in de Hervormde Kerk te Meliskerke. In 1 903 is het orgel hersteld. In 1 963 is Avondmaalskari en -schotel Meliskerke West- en zuidzijde N.H Kerk Meliskerke. Noordzijde N H Kerk

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 15