16 Liturgisch centrum met preekstoel en Ambachtsherenbank. quint 3' in het front is geplaatst. Ook de orgelkas heeft in 1963 een grondige restauratie ondergaan. Het orgel mag gelden als het best geconserveerde exemplaar van de instrumenten, die Thomas en zijn zoon Peter Weidtman in Nederland hebben gebouwd. Het orgel is thans zodanig opgesteld dat van het schitterend beeldhouwwerk weinig te zien is: aan de onderzijde wordt het door een gesloten balustrade, aan de bovenzijde door een zware trekbalk Preekstoel, eerste helft 17e eeuw. Fragment Herenbank. grotendeels aan het oog onttrokken. Het is te betreuren dat bij de plaatsing van het orgel na de restauratie van het kerkgebouw zo weinig rekening is gehouden met de aard van de decoratie van de orgelkas, die een vrije opstelling eist. Niet onvermeld mag blijven dat in de periode vóór de laatste restauratie van de kerk, toen men ter plaatse van het orgel veel last ondervond van lekkage, door de goede zorgen van de toenmalige koster, de heer B. Stroo, het orgel voor onherstelbare schade gespaard bleef.2) Romaanse zerken Wellicht de grootste bijzonderheid van de kerk van Meliskerke zijn de romaanse zerken die we er aantreffen. Ze zijn herkenbaar aan de taps toelopende vorm en de gebruikte rode Bremer zandsteen. Ze liggen ingemetseld in de vloer van het liturgisch centrum, één aan de zuidkant van de avondmaalstafel met de tekst „E. A. Maljaars overl. 26 July 1803", één aan de noordkant met de tekst „C.B.K. 1 776". Het is duidelijk dat deze stenen hergebruikt zijn als grafsteen in de jaren 1 776 en 1 803. We dienen ze oorspronkelijk te dateren in de 1 2de of vroege 1 3de eeuw. Op welke plaats ze voorheen hebben gelegen is onbekend. Wel kunnen we aannemen dat ze altijd in de kerk aanwezig geweest zijn en hieruit vloeit voort, dat ze afkomstig zijn uit een kerkgebouw dat er vóór het huidige gestaan heeft. Een gedeelte van een derde romaanse zerk is tijdens de laatste restauratie gevonden op een halve meter diepte, vlak buiten de zuidelijke kerkmuur. Deze zerk is versierd met kruis- motieven en ligt nu in de hoek naast de herenbank. Het vreemde is dat tot nu toe aan deze bijzondere zerken, waarvan er voor zover ons bekend nog maar zeer weinig gevonden zijn in Zeeland, zo weinig aandacht besteed is. Een diepgaande studie zou op zijn plaats kunnen zijn.3) Combinatie Aangezien de Hervormde Gemeente van Meliskerke erg klein is - 140 zielen - is reeds in 1965 een combinatie tot stand gekomen met Biggekerke. Hierdoor is het mogelijk gebleven elke zondagmorgen een dienst in deze kerk te houden. Noten: Odulphus werd geboren te Oirschot. Hij werd priester en wilde in een klooster treden, maar zijn ouders verzetten zich daartegen. Daarop werd hij pastoor te Oirschot. Later begaf hij zich naar Utrecht en werd door de H. Fredericus als missionaris naar Friesland gezonden, waar hij zegenrijk werk verrichtte. Hij stierf te Utrecht in de 9e eeuw. Odulphus wordt afgebeeld als kanunnik, in toog en superplie, met bonnet, kanunnikenmanteltje en gebedenboek. (J. J. M. Timmers, Christelijke symboliek en iconografie.) 2) De bijzonderheden over het orgel zijn uitgebreid te vinden in: J. H. Kluiver, Historische orgels in Zeeland, II, Walcheren, opgenomen in het Archief 1 974 van het Kon. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. 3) In het museum voor Zuid- en Noord-Beveland te Goes bevinden zich stukken van dezelfde taps toelopende zerken (sarkofaagdeksels) uit de 12de eeuw. Deze zijn opgegraven op het terrein van het in 1377 door een stormvloed verloren gegane dorp Westkerke nabij Oud Sabbinge op het voormalige eiland Wolphaartsdijk.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 16