nu 19 Situatie 1930 Tegenwoordige situatie het opgaande element voor een deel verloren gegaan. Dwarspand en koorkapel Dit gedeelte maakt een jongere indruk dan het schip, maar dat komt uitsluitend door het gebruik van eigentijds materiaal: een klein formaat baksteen, geel tot bruin van kleur. In stijl en tijd van ontstaan liggen de beide delen niet ver uit elkaar. Alles ademt hier de laatste nabloei van de gotiek; daarvan getuigen ook de blinde korfboog nissen in de oostgevel van het dwars pand en de geheel blind en vlak eindigende koorkapel. De versiering is rijker dan bij het schip; ook de steun beren hebben banden van natuur steen, die aan het dwarspand eindigen in overhoekse pinakels. Koor Het koor heeft aan de zuidzijde vanaf 1585 een laat-gotische zandstenen ingang, helaas sterk verweerd. Vroeger was een groot gedeelte van het koor aan deze zijde door bebouwing aan het oog onttrokken. Die bebouwing is thans geheel verwijderd, met uitzondering van het na de jongste oorlog herbouwde kerkkantoor. Het meest oostelijke koortracé en de driezijdige sluiting vormen het oudste deel van de kerk en zijn op uiterst sobere wijze uit gevoerd in rode baksteen zonder enige variatie en met een vlak vensterprofiel. Het geheel maakt een dorpse indruk. Misschien is de uitbouw van dit gedeelte wegens ruimtegebrek achterwege gebleven. Ontmanteling Tegen de noordelijke muur van het schip aangeleund staan nog enkele huisjes. Deze panden met hun winkeltjes vormen een zeer gelukkige overgang van de levendige markt naar de strakkere bouwmassa van de kerk en zijn dan ook met heel het stadsdeel ten zuiden van de Oude Markt, opgenomen in het in eerste aanleg aanvaarde „beschermde stads gezicht". Bij de brand van 1911 waren enkele woningen aan de noordwestzijde van de kerk zodanig ontredderd, dat ze niet meer werden herbouwd. Op een ansichtkaart van vóór 1911 staat vermeld dat één van die woningen het geboortehuis van Michiel de Ruyter was. Voormalige pastorie c.a. Aan de noordzijde, ongeveer tegen over de voormalige Priesteringang, ziet men dat aan de noordzijde van de Jacobsstraat een tweetal panden scheef op de rooilijn staat. Daar was vanaf de Reformatie, de pastorie gevestigd en we mogen aannemen dat vóór 1 572 de pastoors daar ook hun verblijf hadden. Ter weerszijden van de zogenaamde Priesteringang was eertijds de sacristie en de kosterij gebouwd. In L K H 0 -SA |j s F "li" B c E '13> ih

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 19