21 Monument Barwell hervorming grote altaarconstructies gestaan en heeft men, na de, naar wij mogen aannemen, hardhandige verwijdering ervan, de muren inderhaast weer opgelapt. Er moet rekening mee worden gehouden, dat de pilaren (op vier na, aan de noordzijde van het schip), al het beeldhouwwerk van de kapitelen, het muurwerk boven de scheibogen en alle houten daken een recon structie zijn van na de brand. In steen overwelfd zijn alleen de kapellen van het schip, al het overige is overdekt door houten tongewelven, die sinds 1954 weer lichtblauw geverfd zijn, wat, gezien de te geringe lichtval in het schip, een enorme verbetering is gebleken. Een bescheiden polychromering van de gewelfribben geeft, met de door wijlen de heer Gerhard Jansen vervaardigde ster-rozetten, een kleurig accent, dat juist dit interieur zo goed kan gebruiken. Evenzeer als het te lage middenschip, is het onvolgroeide koor een schoon heidsgebrek van deze kerk, waardoor zij zich uiteindelijk architectonisch toch niet met Rotterdam kan meten. Kloosterman, die wij hier uitvoerig hebben geciteerd, noemt het kerk gebouw een unicum in de kunst geschiedenis. Het kerkkantoor met toegang Aan de zuidzijde van de kerk is na de jongste oorlog het kerkkantoor herbouwd. De toegang naar het kantoor en tevens naar de zuidelijke kooringang wordt gevormd door een zandstenen poortje uit 1654. Het heeft een driehoekige vorm in klassieke stijl. Dit monument, dat tot 1911 de toegang vormde van de voormalige Engelse kerk, stond voorheen tegen de eindgevel van het noorderdwarspand. Het orgel Het eerste orgel, dat na de Reformatie in de Sint-Jacobskerk boven de hoofdingang werd geplaatst, werd in 1 690 geleverd door de Vlaamse orgelbouwer Cornelis Ramault. In de loop van de 1 8e eeuw ontstond behoefte aan een groter orgel, dat in 1 765/69 door de Vlissingse orgel bouwer Albertus van Os werd geplaatst aan de oostzijde in het smalle gedeelte van het koor. Beide orgels alsmede een klein orgel dat in 1792 was gebouwd door de Middel burgse orgelbouwer Frederik van de Weele en bij de Engelse gemeente in gebruik was in het afgescheiden noordelijke gedeelte van de kerk, gingen bij de brand van 1911 verloren. Bij de wederopbouw van de kerk werd door de firma Van Dam uit Leeuwarden een nieuw orgel gebouwd op een nieuwe galerij tegen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 21