24 Rouwbord van Cornells Lampsins. gehuwd met Tanneken Geleyns Boers; gezegd Schot. Op schild wapens van vier grootouders Lampsins (lam). Velden (klaverbladen). Munniks (monnik) en Schot (eenhoorn) Onder wapen van Tobago of Nieuw-Walcheren (dolfijn) en van het West-Indische eiland St Maarten Hartschild Franse lelies Om het schild: ordeketen van St Michiel kerk en toren in hun oorspronkelijke vorm op te bouwen. Het Engelse kerkgedeelte in het noorderdwars- pand kon vervallen en kon bij de eigen kerkruimte getrokken worden, omdat de Engelse gemeente inmiddels een eigen gebouw had gekregen. De herbouwde kerk werd op 6 mei 1915 ingewijd. De oudste predikant ds. C. L. Voorhoeve hield de preek naar aanleiding van 1 Kon. 8: 27. De volgende kerkrestauratie vond plaats in 1953/54 onder leiding van de architect C. Trappenburg, waarbij de schade van de oorlog 1 940/45 en van de ramp 1953 werd hersteld. Sindsdien verkeert de Sint- Jacobskerk in goede staat, mede dankzij de laatste jaren ingezette Monumentenwacht. De afdeling Zeeland houdt een jaarlijkse inspectie, pleegt klein onderhoud en geeft eventuële grote gebreken door aan de Kerkvoogdij. De kleine monumenten In de ruimte van de Sint-Jacobskerk bevinden zich een aantal zaken, die we tot de „kleine monumenten" kunnen rekenen. Binnenkomend van onder de toren treft men aan de rechterkant in de derde kapel een vroeg 1 9e-eeuwse plattegrond van het kerkgebouw en een olieverf schilderij van het orgel uit 1769 aan. In de vierde kapel van de zuider zijbeuk staat een monumentale lessenaar. Deze herinnert aan de samenkomst in de kerk toen op 4 november 1947 de herbeplanting van Walcheren met deze eerste „Boomplantdag" een aanvang had genomen. Op de voet van de lessenaar staat: 4 november 1 947. Dit eiland, kaal en dor van elke groei beroofd Kreeg op deze dag Weer nieuwe bloei beloofd. Het gastenboek, waarvoor de lessenaar is ingericht, bevat onder meer de namen van prinses Juliana en prins Bernhard. Rouwborden In de vierde en vijfde kapel en in de zuidelijke arm van het dwarspand als mede in de zuidelijke koorkapel hangen acht rouwborden van de bekende redersfirma Lampsins. Michiel de Ruyter heeft als jongen bij deze firma aan „het grote wiel" op de lijnbaan gedraaid, voer vervolgens op de handelsschepen van de firma en werd tenslotte Nederlands vloot voogd. De acht rouwborden hebben in de kerk gehangen tot na de omwenteling van 1795, toen alle wapenborden op bevel van de Raad der stad Vlissingen van 27 januari 1798 uit de kerk verwijderd moesten worden. In 1819 werden ze weer opgehangen in de kapel aan de linkerzijde van de toren. Omdat de Kerkvoogdij in 1895 de borden in bruikleen afstond aan de Oudheidskamer in Vlissingen, zijn ze bij de brand van 1911 gespaard gebleven. De borden werden in 1955 gerestaureerd en voor de tweede maal in de kerk teruggebracht. Het oudste bord is van 1661, het jongste van 1713. Bij de rouwborden zijn de volgende verklaringen aangebracht. 7. Tanneken Ge/yns Boers, gezegd Schot, geb. 17 september 1600, overleden Vlissingen 31 October 1661, trouwde Vlissingen 15 februari 1628 Cornell's Lampsins. De eenhoorn van het wapen Schot staat nog als windwijzer op het huis Nieuwendijk 11 dat Cornells Lampsins in 1641 liet bouwen (het zogenaamde Lampsinshuis). 2. Cornells Lampsins, gedoopt Vlissingen 17 september 1600, overleden Vlissingen 2 september 1664, trouwde Vlissingen 15 februari 1628 Tanneken Geleyns Boers, gezegd Schot. Hij was koopman en reder, burgemeester 1650/52, gecommitteerde bij de onderhandelingen met Frankrijk over een handels- en vriendschaps- tractaat in 1662, Baron van Tobago, ridder in de orde van Sint- Michiel. Het schild vertoont linksboven de wapens van de vier grootouders namelijk Lampsins lam) Velden

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 24