25 (klaverbladen) Munniks (monnik) en de Budt (botjes). Onder: het wapen van het eiland Tobago of Nieuw-Walcheren in West-lndië dolfijn) en dat van het Westindische eiland Sint-Maarten (beide bezittingen van de familie Lamps Ins). in het hartschild Franse lelies en om het schild de ordeketen van Sint-Michiel. 3. Johan Lampsins, geboren Vlissingen 16 december 1629, zoon van Cornells Lampsins en Tanneken Geleyns Boers, gezegd Schot, overleden 25 mei 1677, trouwde Middelburg 14 mei 1670 Margaretha Veth. Hij was koopman en reder, raad en schepen 1652-1667 en Baron van Tobago. Beschrijving schild als bij no. 2. 4. Cornelia Lampsins, overleden 24 mei 1685, dochter van Geleyn Lampsins (rouwbord no. 5) en Aletta Coy mans. Het schild vertoont links een onbekend wapen, rechts het wapen van Lampsins (lam). 5. Geleyn Lampsins, Heer van Brigdamme, gedoopt Vlissingen 23 januari 1633, zoon van Cornells Lampsins en Tanneken Geleyns Boers, gezegd Schot, overleden 18 januari 1686, trouwde Amsterdam 1660, Aletta Coymans. Het schild is hetzelfde ais van no. 2 met uitzondering van het hartschild, dat hier Brigdamme voorstelt (brug in een dam). 6. Anna Maria Lampsins, gedoopt Vlissingen 26 november 1669, overleden 18 mei 1686, dochter van Geleijn Lampsins (schild no. 5) en Aletta Coymans. Het schild vertoont de wapens van de vier grootouders van voor noemde Cornells Lampsins namelijk Lampsins (lam), Coymans (koeiekoppen). Schot (eenhoorn) en Trip (tripjes). 7. Elisabeth Messuys, overleden Vlissingen 2 januari 1710, gehuwd met Cornell's Lampsins, heer Van Brigdamme (schild no. 8). Het schild vertoont de wapens van de vier grootouders als bij no. 6. Rechts haar eigen wapen en ais hartschild Brigdamme (brug in een dam). 8. Cornell's Lampsins. Heer van Brigdamme, luitenant-kolonel van een regiment infanterie in Staatse dienst, gedoopt Amsterdam 31 december 1662, zoon van Geleyn Lampsins en Aletta Coymans, overleden Vlissingen 10 mei 1713, gehuwd met Elisabeth Messuys. Het schild is hetzelfde als van Geleyn Lampsins (no. 5). Wapenschild Sins juni 1 982 is in het zuidelijke dwarspand („Jeruzalem" genoemd), een geborduurd wapenschild opgehangen ter herinnering aan Michiel de Ruyter. In het kader van de herdenking van het 375e geboorte jaar van deze nationale zeeheld werd dit schild aangeboden door een Amerikaans gezelschap uit het plaatsje met de naam De Ruyter. Carol „Dusti" Rhoades, onderwijzeres in het dorp is de borduurster van het wapenschild. Onderschrift: „Presented to the People of Vlissingen from the People of De Ruyter, Flagship Town" USA 1982, Carol „Dusti" Rhoades. Koorhek Ter afsluiting van het verhoogde koorgedeelte is na de brand van 1911 het koorhek aangebracht. De twee doorgangen in het hek zijn over spannen door twee fraaie koperen bogen, die in 1655/56 zijn vervaardigd en oorspronkelijk waren geplaatst op het doophek dat bij genoemde brand verloren ging. Preekstoel De fraaie 1 7e-eeuwse preekstoel ging in 1911 verloren. Alleen de koperen lezenaar waarin het motief van de pelikaan, volgens de legende zijn jongen voedend met zijn eigen bloed is verwerkt (vroeg 1 8e eeuws) is er nog. De huidige preekstoel is een onderdeel van het na 191 1 in neo gotische stijl ontworpen meubilair. Monument Barwell In de noordelijke koorkapel is een zwart stenen wandnaald op marmeren voet geplaatst ter nagedachtenis aan de 23-jarige Engelsman Daniël Octavus Barwell. Hij was één van de opvarenden, die door de gebroeders Naerebout niet kon worden gered van het op 25 juli 1 779 voor de kust van Rouwbord van Johan Lampsins. gehuwd met Margaretha Veth Schilden van Lampsins Velden, Schot. Munniks. Nieuw-Walcheren en St Maarten Hartschild Brigdamme

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 25