27 Rouwbord van Elisabeth Messuys. gehuwd met Cornells Lampsins Schild 8 vertoont wapens van vier grootouders Lampsins (lam). Coymans (koeiekoppen). Schot (eenhoorn) en Trip. Hartschild Brigdamme geschiedde door één van zijn mede werkers, de heer W. L. Wagemans te Rijswijk. Nadat het gedenkraam was aangebracht in de westgevel van de noorderzijbeuk van het 14e-eeuwse kerkgebouw, werd het „De Ruyter- raam" op zaterdag 18 juni 1966 onthuld. Grafzerken Er bevinden zich in de kapellen van de beide zijbeuken en in het naast de toren gelegen deel van de noordelijke zijbeuk, een 25-tal grafzerken, die overgebleven zijn van de 147 graf zerken, die vóór de brand van 1911 aanwezig waren. Op de overgebleven zerken komen enkele bekende namen voor als: Joos de Moor (no. 1), vice-admiraal van Zeeland, t 18-2-1618. Onderscheidde zich in 1572 in de strijd tegen Medina Celi en was onder andere in 1588 betrokken bij de blok kade van de Vlaamse kust om te verhinderen dat Parma zich bij de Armada zou voegen. Corne/is Claessen (no. 22), vice- admiraal van Zeeland, t 15-12-1611. Hij nam onder andere deel aan de gevechten bij Reimerswaal in 1574 waar de vloot van Requesens werd overwonnen, zodat Mondragon te Middelburg moest capituleren. Marinus Hollaar (no. 25), eveneens vice-admiraal van Zeeland, t 10-2- 1 637. Hij versloeg onder andere in 1 631 onder Jan van Nassau, een Spaanse vloot in het Slaak en veroverde het jaar daarop de Kruis- schans bij Antwerpen. Een in 1843 ingedijkte polder bij Oud-Vossemeer is naar hem genoemd. De grafzerk genummerd 1 228) is van de familie Lampsins, de bekende reder- en koopmansfamilie uit Vlissingen. Kerkzegel De Vlissingse predikant ds. F. S. Kloosterman heeft in zijn studie over de zegels van de kerk gewezen op het voorkomen van een fontein waarvan de spruit een flesvormige gedaante heeft, verwant aan het wapen van de stad Vlissingen. Sinds 1960 is het wapen eveneens een fontein, naar een lakstempel uit 1604. Het randschrift (Latijn) dat ook op andere zegels van de gemeente voorkomt, betekent: „Schep uit de fontein des heils, Vlissingen!"

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 27