7 Marmeren altaartafel met reliëf, voorstellend het Avondmaal. iE SU BOT E Pflb'TOF de overleden Abten werden bijgezet. Op de altaartafel uit 1781, neo- classiek, van wit marmer met inleg werk van koper, staan zes hoge koperen kandelaars. In lijsten met rococo snijwerk hangen aan de wanden van het koor schilderijen van Pieter J. Verhaghen. De preekstoel is klein en dateert uit de 18e eeuw. In het centrum van de kerk staat het altaar van O.L. Vrouwe van het H. Hart, vereerd door de plaatselijke bevolking en vele pelgrims. Het beeld werd in 1910, in naam van Paus Pius X, gekroond door Kardinaal Mercier. In het transept staan altaren van Johannes de Doper en Norbertus, in 1700 gebeeldhouwd door Pieter Scheemaeckers uit Antwerpen, de ingewerkte schilderingen zijn van Jan Erasmus Ctuellinus (1 634-1 71 5), een schilderende nazaat van de beroemde beeldhouwersfamilie. Helaas moest tegen één uur de heer De Bruin de schare naar de bus drijven, menigeen zal ingestapt zijn met het plan nog eens naar Averbode terug te keren. We passeerden Zichem en zagen daar de bank staan, die door de bevolking, bij het verschijnen van de honderdste druk van „De Witte", geschonken is. Ernest Claes had een bijzondere band met Averbode en is daar mét zijn vrouw ook begraven. We vingen ook een glimp op van de koepel van het Heiligdom van Maria in Scherpen- heuvel, bedevaartplaats sinds het begin van de 1 7e eeuw. Warm en moe rolden we in het kleine Heist op den Berg uit de bus, waar in restaurant „Egypte", tot genoegen van velen, vleespotten van formaat op ons stonden te wachten. Mechelen Om half vier werd de reis hervat. Het leek buiten nóg warmer geworden en onze fotograaf keek steeds bezorgder vanwege de toenemende mist. Mechelen ligt, zoals u zult weten, in de Belgische provincie Antwerpen aan de Dijle en het kanaal van Leuven naar Antwerpen. Hier is de zetel van de kardinaal-aartsbisschop en als zodanig is het de kerkelijke hoofdstad van België. In 1369 kwam de stad door het huwelijk van Margaretha, enige dochter van de Graaf van Male, met Filips de Stoute in Bourgondisch bezit. Mechelen herinnert ook aan Margaretha van Oostenrijk (1480- 1 530), dochter van Keizer Maximiliaan van Oostenrijk en Maria van Bourgondië, die 25 jaar een voor treffelijk Regentes geweest is en wier gedenkteken nu op de grote Markt staat. Wij zouden hier ook kunnen verhalen over Margaretha van York, de derde vrouw van Karei de Stoute en haar stiefdochter Maria van Bourgondië, maar dat voert ons te ver. De bus werd geparkeerd bij de Kathedraal, die naar de H. Rumoldus, patroon van de stad, kerk en aarts bisdom genoemd is. Deze Rombout, die van Ierse oorsprong was, kwam na een pelgrimstocht naar Rome met de zegen van de Paus naar Mechelen, waar hij het klooster „Ter Olmen" stichtte en ijverig het christelijk geloof ging uitdragen. Hij werd door twee bandieten vermoord en zijn reliekschrijn staat nu achter de deuren van het Hoogaltaar. St. Rombouts Kathedraal, buiten en binnen Daar in Mechelen heb ik iets gedaan, wat een verslaggeefster met goed fatsoen niet maken kan: ik liet het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 7