gezelschap en de daar gereedstaande goede gidsen in de steek en ging de kerk samen met mijn dochter bekijken. Het verslag, dat nu volgt, is dus het resultaat van persoonlijk waarnemen en prakkezeren achteraf. Naar gewoonte liepen we eerst aan de buitenkant om de kerk en dan valt de toren het meest op. Helaas stond hij, zoals de hele westzijde van de kerk, zwaar in de steigers, met uit zondering van het bovenstuk, dat schoongemaakt en hersteld, een indruk gaf van de schoonheid van deze toren, die Vauban „het achtste wereldwonder" noemde. Door de edelmoedigheid van de gelovigen, die in 1451 naar Mechelen trokken om de „jubileum-aflaat" te verdienen, kwam het benodigde geld op tafel. Dus kon op 22 mei 1452 de bouw van de toren beginnen, geplaatst op een fundering, die al in 1449 gelegd was. Zoals vaker in de middeleeuwen gebeurde, kwam er in 1520, bij een hoogte van 97 meter, stagnatie; het Sint-Jan de Doper; beeld in de tuin van Averbode. werk werd opgegeven in 1546 en wel door de fatale klap, die de Mechelse lakenhandel door de buitenlandse (meest Engelse) concurrentie opliep, geldgebrek dus, want hij zou 1 67 meter hoog worden. Ook speelde hier godsdienstige onenigheid (eufe mistisch gezegd!) een rol. In 1566 liet Willem van Oranje de nog bij de toren opgeslagen bouwmaterialen weg halen en naar Willemstad vervoeren, waar ze voor de bouw van deze vesting werden gebruikt. Wij zijn hier in de stad van de Keldermansen, zij, vooral Andries en Antonie Keldermans, hebben toren en kerk gebouwd, het is een werk van generaties geweest. Een wenteltrap van 51 3 treden leidt naar het hoogste punt, vanwaar Koning Albert in de tragische augustusdagen van 1914, na de inval van de Duitsers, de bewegingen van zijn leger gadesloeg. De toren dient tegelijk als voorgevel en portaal. Er hangt een carillon met 49 klokken in, 31 ervan zijn in 1674 Norbertus? op het terrein van Averbode. Toren en deel van transept. gegoten door Hemony uit Amster dam, de oudsten, de Salvator, de Maria en de Maria Magdalena, dateren uit 1498 en zijn waar schijnlijk door de Mechelse klokken gieter Waghevens gemaakt. De jongste, de zogenaamde bevrijdings- klok, werd in 1947 opgehangen. Sinds 1922 is er in Mechelen een beroemde beiaardschool gevestigd.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 8