Ten geleide Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud 2 Singelstraat 19 - 4331 SR Middelburg Bank: Amrobank, Middelburg Rekening 46.06.76.660 Gironummer bank: 97721 ALGEMEEN BESTUUR: Mr. J. van Aartsen, Middelburg, voorzitter Drs. H. W. Hietkamp, Middelburg, sekretaris C. van der Perk, Westkapelle, penningmeester Drs. W. R. V. Dusarduyn, Sas van Gent Mr. L. A. J. Janse de Jonge, Middelburg E. Baerends, Tholen K. J. A. baron Collot d'Escury, Kloosterzande M. Doeleman H.J.zn., Zierikzee A. M. Joorman, Ulvenhout C. van der Maas, Vlissingen C. F. van der Peijl, Kloetinge Ir. J. D. Poley, Nisse Dr. D. van der Wel, Middelburg P. J. van Splunter, Oost-Souburg Mevr. C. de Graauw-van derTuijn, Middelburg DAGELIJKS BESTUUR: Mr. J. van Aartsen, Middelburg, voorzitter Drs. H. W. Hietkamp, Middelburg, sekretaris C. van der Perk, Westkapelle, penningmeester Drs. W. R. V. Dusarduyn, Sas van Gent Mr. L. A. J. Janse de Jonge, Middelburg RAAD VAN ADVIES: Dr. C. Boertien, Middelburg Prof. dr. C. A. van Swigchem, Amsterdam Mr. G. F. Giele, Goes P. W. C. van Westen, Kloetinge Jhr. ir. L. L. M. van Nispen tot Sevenaer, Zeist REDACTIECOMMISSIE: Mevr. drs. P. S. J. Beekhof-Koole M. P. de Bruin, Middelburg Drs. A. de Bruyne, Vlissingen G. J. Lepoeter, Kapelle EINDREDACTIE: M. P. de Bruin, Spuistraat 30, 4331 EX Middelburg, telefoon 01180-14508 PROPAGANDACOMMISSIE: Ten geleide, door mr. J. van Aartsen Drs. P. S. J. Beekhof-Koole: 1 8 september 1 982. Lustrumtocht naar de Abdij van Averbode en de St. Romboutskathedraal te Mechelen - pag. 3 (foto's Herman Kingma) G. J. Lepoeter: Biggekerke - pag. 1 0 H. J. Budding, de „Vader der afscheiding in Zeeland" - pag. 12 Meliskerke - pag. 14 (ill. Herman Kingma, Slagboom, en Zeeuws Documentatiecentrum) Ing. M. H. Wilderom: Aan de mond van de Westerschelde. Vlissingen - pag. 17 (ill. Herman Kingma, Slagboom, Zeeuws Documentatiecentrum) Foto omslag: C. A. L. Kotvis. Toren Sint-Jacobskerk. Het ligt voor de hand, dat de ongunstige financiële en economische toestand van ons land ook zijn ernstige terugslag heeft op de activiteiten van onze stichting. Immers de financiële mogelijkheden van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zijn in sterke mate beperkt; het is - helaas - vanzelfsprekend, dat ook deze dienst zijn bijdrage in bezuinigingen moet leveren. Dit heeft voor onze stichting uiteraard ernstige en onaangename gevolgen. Zoals bekend is het exterieur van de grote kerk in Zierikzee geheel gerestaureerd. Wij zouden gaarne het werk voortzetten in die zin, dat wij ook met het interieur zouden kunnen beginnen, maar daarvoor ontbreken op dit moment en helaas ook in de eerstkomende jaren bij de overheid de financiële middelen. Dat betekent overigens niet, dat de activiteiten van de stichting geheel tot stilstand zijn gekomen. In de loop van dit jaar is op verzoek van de kerkvoogdij van de Herv. Gemeente in Vlissingen het overleg geopend met betrekking tot de overneming van de Sint Jacobskerk van die gemeente, het kerkgebouw verkeert in redelijk goede staat, maar de kerkvoogdij zou met name voor de toekomst het gebouw gaarne overdragen aan de stichting. Wel zouden enige voorzieningen moeten worden getroffen aan de centrale verwarmingsinstallatie en aan de electrische bedrading. Daarvoor zouden de nodige geldmiddelen beschikbaar zijn. Voor zover het zich thans laat aanzien zou de overdracht van dit historische en in alle opzichten waardevolle monument dit jaar zijn beslag kunnen krijgen. In financieel opzicht dient voor de stichting voldoende zekerheid te bestaan, dat zij de exploitatie van dit gebouw daadwerkelijk op zich kan nemen. Voorts heeft de Rijksdienst voor de Monumentenzorg dit jaar en hopelijk ook voor de komende jaren de mogelijkheid om een bedrag van f 100.000,- ter beschikking van de Stichting te stellen voor zeer urgente en, gezien het geringe bedrag, kleine conserverende restauraties. In dit verband zijn besprekingen gaande met de kerkvoogdij van de Herv. Gemeente Baarland. Het kerkgebouw van die gemeente zou in een deplorabele toestand komen te verkeren, indien niet spoedig een gedeelte van het dak van de kerk zou kunnen worden hersteld. Met het genoemde bedrag van de Rijksdienst en de gebruikelijke subsidies van provincie en gemeente i.e. de gemeente Borsele zou zulk een herstel tot de mogelijkheden behoren; daarvoor zou overdracht van het kerkgebouw aan de Stichting noodzakelijk zijn, waartoe naar alle waarschijnlijkheid de Herv. Gemeente wel bereid is. Uit het bovenstaande moge blijken, dat het dagelijks bestuur van de Stichting alert blijft, om waar mogelijk iets te kunnen bereiken in het belang van het behoud van oude Zeeuwse kerken. J.V.A. Mr. L. A. J. Janse de Jonge, Middelburg C. F. van der Peijl, Kloetinge K. Scherphuis, Middelburg

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 2