15 Kloostergang Abdij te Middelburg, 1901 toevlucht tot timmermans- of metselaarsbazen, gewezen genie officieren en waterstaatkundigen, die van elk bouwwerk een kazemat of sluis maken; er is in Nederland dan ook een gemis aan elke artistieke controle bij de stichting van nieuwe monumenten." „Wij zijn", aldus De Stuers, „niet te arm om iets mooi's en artistieks te maken, maar te gierig; 't is wel niet mooi, zeggen we dan, maar als 't maar doelmatig is." Werkzaamheden aan de oude kloostergang eind 19e eeuw. waarvan in de eerste helft van die eeuw een gedeelte was afgebroken Als resultaat van dit alles signaleerde hij een „opknappingsmanie", een verf- en beplakkingswoede van binnen- en buitenkant, 't camoufleren van verval door een flinke portie Portlands cement. „Plasteraars" en loodgieters konden dan ook geen genade in zijn ogen vinden, daar de eersten genoemd cement over scheuren streken en de tweeden door roekeloosheid met hun vuurpotten menig waardevol gebouw in de as hadden gelegd. Gezwegen dan nog van de strijd tegen de „stofnesten", die onder andere tot het weghakken aanzette van fijne bladkapitelen van het koor van de Haagse Jacobskerk. Opgemerkt moet intussen wel worden, dat de Franse tijd enorm had huisgehouden onder de vermogens, inkomsten uit effecten of handel waren tot een minimum terug gebracht. In de eerste helft van de 1 9e eeuw was hier te lande armoe troef, en deze armoede is, gepaard met gebrek aan belangstelling en waardering, voor onze oude bouwkunst catastrofaal geweest. Verliezen in Zeeland Ook in Zeeland is de laatste eeuwen schrikbarend veel mooi's van het aards toneel verdwenen. Door brand, storm en watersnood is veel verwoest, door oorlog en baldadigheid veel vernield en nog meer verloren gegaan door slecht onderhoud, afbraak, onverantwoorde verbouwing en diverse sanerings activiteiten. Prof. Van Swigchem komt met ontstellende cijfers aanzetten, waarbij alles, dat door restauratie behouden bleef, niet is meegeteld. Tussen 1769 en 1969 gingen in Zeeland, volgens zijn opgave, verloren; 15 middeleeuwse kastelen, 40 middeleeuwse kerken en kerk torens, 10 kerk- en kloosterruïnes, 25 kerken uit de 17e en 1 8e eeuw, 10 kerken uit de 1 9e eeuw, 1 5 gast huizen, weeshuizen en soortgelijke gebouwen, 25 raadhuizen, wagen, vleeshallen, doelen en beurzen, 15 rechthuizen, dorpshuizen en beursjes in de dorpen, 130 buitenplaatsen, ontelbaar veel stadspoorten, straat- meubilair en oude woonhuizen en bovendien alle industriemolens. Wat alleen op Walcheren verloren ging De verleiding is nu natuurlijk groot om man en paard te gaan noemen, maar u kunt dit alles uitvoerig lezen in het onder deze bijdrage vermelde artikel van prof. Van Swigchem. Niettemin sturen we u, om u een indruk te geven van wat de 1 9e eeuw in deze presteerde, een kleine zichtzending van wat op Walcheren en wel speciaal in Middelburg, Vlissingen en Veere naar de vaantjes is gegaan. In Middelburg sneuvelden in deze eeuw welgeteld 7 stadspoorten,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 15