1 7 Walcheren tot een waar lustoord maakten, is het trieste verhaal helaas snel verteld. Vóór de eerste wereld oorlog waren er nog twaalf over, nu nog zes. „St.-Aldegonde", „Popkens- burg", „Huis ter Linde", „Lammeren- burg", „Rijnsburg" en „St.-Jan ten Heere" zijn nu slechts namen, die in boeken en documenten te vinden zijn. Mèt deze buitens zijn ook de bij behorende tuinen, parken, vijvers en bossen, bijgebouwen en koepels, belangrijke cultuurgoederen dus, verloren gegaan. Zoveel beter dan onze voorouders zijn wij overigens ook weer niet. Nu zijn immers vele oude stadstuinen aan de beurt, die verwaarloosd worden of als parkeerplaats worden ingericht. Misschien zal de nota hierover, die al jaren in een la ligt, er nog op tijd uitkomen Victor de Stuers en het College van rijksadviseurs Na zoveel afbraak en treurnis wordt het tijd gelukkiger zaken te melden. Wij keren terug tot het jaar 1 873, naar Victor de Stuers, „de individua list met ideeën" (Tillema), die toen zo'n harde klap op tafel gaf met zijn artikel, dat Nederland uit haar dommel wakker schrok; dat dit hard nodig was, hebt u uit vorenstaand verhaal kunnen opmaken. Victor de Stuers is een creatieve rebel, een solospeler, een baanbreker, een non-conformist geweest. Een man ook, die in de jaren, dat hij voor het district Weert in de Tweede Kamer zat, niet alleen voortdurend en hardnekkig in de weer was voor het behoud van monumenten en kunst, maar ook de geachte afgevaardigden liet weten, dat de oorlog in Atjeh op schandalige wijze werd gevoerd, daarmee bij zijn eigen partij herhaaldelijk uit de boot vallend. Hij wist eerder dan zijn tijdgenoten, dat men een land niet tot vrede kan brengen met „het repeteergeweer" en „dum-dumkogels". Wat de monumentenzorg betreft, heeft hij zijn tijd meegehad, omdat de welvaart in den lande door de industrialisatie geleidelijk toenam en de burgerij te hoop ging lopen tegen alle sloopacties. Op 8 maart 1 874 werd een College van Rijksadviseurs voor de monumenten van Geschiedenis en Kunst geïnstalleerd, dat drie taken had; monumentenzorg, museum wezen en rijksgebouwen. Op 1 juli 1875 werd De Stuers referendaris van de nieuwe afdeling Kunst en Wetenschappen binnen het departe- Gistpoort. gerestaureerd na 1890 Gistpoort voor de verbouwing, 1890

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 17