De excursie van 4 juni 1983 naar Antwerpen en Kloosterzande 23 verschijnsel van deze tijd is, vergist zich: de burgers zijn ook vroeger bij vele gelegenheden te hoop gelopen. Alle keurig nette verenigingen, die zich momenteel met kunst- en monumentenbescherming bezig houden, zijn als buitenparlementaire actiegroepen begonnen. In 1884 richtten enige Amsterdamse burgers de Vereniging „Rembrandt" op om te voorkomen dat vaderlandse kunst, in dit geval de Collectie de Vos (tekeningen), wederom naar het buitenland werd verkocht. De Ned. Oudheidkundige Bond, sinds 1949 de Koninklijke Oudheidkundige Bond, ontstond in 1899 als reactie op de plannen tot sloop van de Nieuwezijds- kapel te Amsterdam. De Bond „Heemschut" werd in 1911 geboren als protest tegen het slopen van een eenvoudig hoekhuis te Monnikendam en het plan daar, als compensatie, een eigentijds misbaksel neer te zetten. De Vereniging „Hendrick de Keyser" sprong in 1918 in de bres voor het bedreigde Nederlandse woonhuis. Later ontstonden onder andere de Verenigingen „Menno van Geraadpleegde boeken en tijdschriften: Victor de Stuers: „Holland op z'n smalst". Ingeleid en toegelicht door een werkgroep van het Kunsthistorisch Instituut der Universiteit van Amsterdam. Uitg. De Haan - Bussum. J. A. C. Tillema: „Schetsen uit de Geschiedenis van de Monumentenzorg in Nederland". Staats uitgeverij, Den Haag, 1975. J. A. C. Tillema: „Victor de Stuers, Ideeën van een individualist". Uitg. Van Gorcum, Assen, 1 982. Prof. dr. C. A. van Swigchem: „Monumentenzorg in Nederland", Bussum, 1974. Prof. dr. C. A. van Swigchem: „Tweehonderd jaar monumenten van bouwkunst in Zeeland". Overdruk Archief Zeeuwsch Genootschap. 1769- 1969. Prof. dr. W. Martin: „Herleefde Schoonheid". 25 jaar monumentenzorg in Nederland. 1918- 10 mei 1943. Uitg. Kosmos, Amsterdam. R. Meischke: „Het Nederlandse woonhuis 1 300- 1 800". Uitgave ter gelegenheid van 50 jaar „Hendrick de Keyser". Haarlem, 1969. Jaargang tijdschrift „Buiten" 1 91 3/1 914. Artikelen „Slopend herboren Nederland". J. A. Frederiks: „De Abdij van Middelburg". Uitg. F. J. Belinfante/v.h. A. D. Schinkel, Den Haag. Overdruk uit „De Ingenieur" van 30 juli 1 904. M. P. de Bruin: „Jan Antiek". Zeeuws Tijdschrift 3, anno 1 974. Jan Veth: „Stedenschennis", een artikel uit 1901. A. Chr. Fortgens: „Beschermde stads- en dorps gezichten". Serie „Planologische Verkenningen". Uitg. Vugen, Den Haag, 1982. Leidse Onderwijsinstellingen: cursus „Levende Stenen", lessen f 2 en f 3. Ton Koot: „Strijd om Schoonheid", 50 jaar „Heemschut". Amsterdam, 1961. Ir. H. de Lussanet de la Sablonière: „Langs Zeeuwse monumenten". Uitg. G. W. den Boer, Middelburg. A. C. W. van der Vet: „Wij hebben geen monument meer te verliezen". Uitg. Bosch en Keuning N.V., Baarn, 1976. Coehoorn" (om vestingen te behouden) en „De Hollandse Molen". Heden ten dage houden ook vele stichtingen, zoals de onze, zich bezig met het behouden van kerken, kastelen, oude boerderijen enz. Dat geeft hoop en is bovendien hard nodig. Want ook nu nog wordt soms, zelfs in beschermde steden en dorpen, ondanks de Monumentenwet en Rijksdienst, ruw met de harmonie der gevels of met de kleinschalige bebouwing omgesprongen zoals Rudy Kousbroek in een artikel d.d. 6 mei 1983 in het NRC-Handelsblad constateerde. De krapte van 's lands financiën kan onze oude gebouwen nu ook weer noodlottig worden. De donateurs van onze stichting zien naar de toekomst en zijn dien tengevolge verstandige lieden. Want die oude Romeinse dichter Ovidius, die omstreeks het jaar nul leefde, had het al in de gaten: dingen behouden is ook een verdienste! Begunstigd door zeer mooi weer - zeker 's morgens - kwamen wij tegen koffietijd te Antwerpen aan om als eerste doel van deze donateursdag een bezoek te brengen aan de Onze Lieve Vrouwe kathedraal. Tussen koffie en dit bezoek was er nog gelegenheid om stegen, pleinen en pleintjes, huizen en stadsmuren van de Scheldestad tijdens een wandeling te „beleven". Wij konden vervolgens de eerste grote fase van de restauratie van de kathedraal bewonderen tot voor het koor. De restauratie van koor en omgeving zal nog enige jaren in beslag nemen. Het resultaat van de eerste fase mocht er zijn. Restauratie is thans een bezigheid van verfijnde techniek gecombineerd met wetenschappelijk verantwoorde methoden. Na de lunch vertrokken wij naar de Ned. Hervormde kerk van Kloosterzande: de vroegere kapel van de Cisterciënsers. Hierover wordt in een volgend Bulletin geschreven. „Moe maar voldaan", keerden wij huiswaarts. Zicht op de Kathedraal te Antwerpen

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 23