5 Inwendige van de kerk, naar het noord-oosten. De kolommen en bogen, die de ruimte in tweeën delen, zijn de laatste herinnering aan de middeleeuwse tweebeukige kerk. waaruit door verbouwingen in 1584 en 1770 de huidige is ontstaan In 1770 was deze „arkade" imitatie-marmer geschilderd en daardoor een opvallend element in het interieur. begonnen met de afbraak van die gedeelten van het bestaande werk, die in de nieuwe bouw niet werden opgenomen, met name de westgevel en de kap. Vervolgens vond het heien plaats voor de uitbreiding aan de westzijde, en daarna volgde de eigenlijke bouw. Toen bieek dat de aangebouwde consistorie16) in een slechtere staat verkeerde dan gedacht was kreeg Van de Woestijne toestemming een nieuwe te laten bouwen, ook tegen de zuidmuur. Niet zozeer deze tegenvaller als wel moeilijkheden met de aannemer waren er de oorzaak van dat de uitvoering langere tijd in beslag nam dan was voorzien. Eerst laat in het najaar was het zover dat de oplevering kon plaats vinden. De eerste dienst in het geheel vernieuwde kerkgebouw vond plaats op 4 december 1770, 's middags; voorganger daarbij was de plaatselijke predikant Ds. M. van de Vondel.17) dat hij in dezelfde tijd geconfronteerd werd met een verbouwing en nieuwe inrichting van „zijn" kerk te Meliskerke.12) Dit gebouw zal hem nader aan het hart hebben gelegen dan de kerk in Grijpskerke. Tot de kosten die het land bereid was te betalen behoorden ook die voor een noodkerk.13) Aan de buitenkant van de kerkhofmuur, ten Zuid Oosten van de kerk, werd een loods14) opgetrokken (81 bij 22,5 voet, hoog 10,5 voet) en vervolgens ingericht, door de mr timmerman Adriaan Boone uit Grijpskerke.15) Hierin werd gekerkt zolang de verbouwing van de grote kerk duurde. Er was geen ander gebouw van voldoende omvang destijds in Grijpskerke aanwezig, en blijkbaar wilde men het de bevolking niet aandoen om op zondag te moeten optrekken naar een naburig dorp. De loods bleef eigendom van Boone, die na afloop van het kerkelijk gebruik de materialen elders kon benutten of verkopen. De vergroting uitgevoerd in 1770 De Middelburgse aannemer A. Meertens kreeg bij de nu volgende aanbesteding de opdracht om het karwei aan de dorpskerk te verrichten. Op 15 februari 1770 werd Overzicht van het interieur naar het noord-westen In de hoek het schotwerk. waarachter zich de trap naar de kap en de toren bevindt Boven de ingang de steen die betrekking heeft op de instelling van een brooduitdeling in 1599

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 5