6 Preekstoel Kuip en ruggeschot uit de eerste helft van de 17e eeuw Overige onderdelen gewijzigd in 1770 Overzicht van het interieur naar het noorden. Onder het orgel uit 1900 de zogenaamde ..vrije bochten" Het ontwerp van Van de Woestijne Voor zover valt na te gaan mogen wij dankbaar zijn dat Van de Woestijne een nieuw ontwerp heeft gemaakt. Zijn bezwaar tegen het plan van Van der Stel was dat dit een kerk zou opleveren waarvan de verhoudingen te smal en te hoog waren. Misschien mogen we hieruit afleiden, dat het in 1769 verworpen ontwerp uitging van de verlenging van één van de beuken. Dit zou tevens een verklaring zijn voor een ander door Van de Woestijne naar voren gebracht bezwaar, namelijk dat de door zijn voorganger geplande nieuwe vorm niet zou passen bij die van het ommuurde kerkhof18) (en daarmee van het dorpsplein). Van de Woestijne's eigen ontwerp, dat de plattegrond van de bestaande tweebeukige kerk aan de Westzijde opvulde tot een regelmatig vierkant, deed dit zeer bewust wel. Het verdient alleszins opmerking en waardering, dat hij voor dit Preekstoel Ornament van de kuip en het ruggeschot Renaissance versiering Motieven van 16e eeuwse herkomst' zogenaamde Vlaamse wortel en „edelstenen" Hier en daar. bijvoorbeeld in de zwikken naast de bogen, een bladmotief De boogpanelen zelf leeg gelaten Een en ander met zeer verfijnd of stijlzuiver, wel kenmerkend voor de tijd en de omgeving waarin de preekstoel is ontstaan Voet van de preekstoel. Hout, door de schilder in steenkleur beschilderd met groeven, alsof het een met de frijnbeitel bewerkt steenblok gold

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 6