r van de preekkerk, die Noord-Zuid gericht is. De inrichting is, zoals bij de protestantse kerk gebruikelijk, gedacht vanuit de preekstoel, of, als men wil, naar de preekstoel toe. Die preekstoel is het oude meubel uit de eerste helft van de 1 7de eeuw. Waar hij vóór de verbouwing van 1770 gestaan heeft valt niet uit te maken. Waarschijnlijk ook tegen de zuidwand, maar meer naar het Oosten. Opmerkelijk is, dat de achterkant van de zeskantige kuip op dezelfde wijze met ornament bewerkt is als de andere zijden, maar nooit gelakt, gevernist of geverfd is geweest. Het lijkt wel of de stoel gemaakt is met het oog op een vrijstaande opstelling, maar dat hij vervolgens toch tegen de wand is geplaatst. Overigens werden de voet en waarschijnlijk ook het achthoekige klankbord en de trap in 1 770 vernieuwd. Tuin. Bochten en Stoelen Onontbeerlijk was in het gereformeerde kerkinterieur tot voor enige decennia de dooptuin met de voorlezerslessenaar. Ook de slechts voor een paar maanden bedoelde kerkloods uit 1770, hiervoor vermeld, werd van zo'n „tuinhekken" zoals het bestek zegt, voorzien. De tuin van de nieuw ingerichte kerk was groot genoeg om er avondmaal in te houden. Er werd een nieuwe tafel gemaakt 26 voet lang, 31 duim breed, met drie schragen.22) Ten behoeve van de doopsbediening was een koperen doopschaal beschikbaar, die gelegd werd in een ring, bevestigd aan de voet van de preekstoeltrap. De voornaamste vaste banken (met deurtjes, van het type in Zeeland bochten genoemd) waren te vinden in de tuin. Aan weerskanten van de preekstoel bevonden zich de bochten voor de kerkeraadsleden, 4 ouderlingen en 4 diakenen, alsook voor de voorlezer. In de hoeken daarnaast bevinden zich nog heden ten dage het hoge bocht aan de oostwand en het domineesbocht, het wetsbocht en het bocht voor kerkvoogdij en notabelen aan de westwand. Ook de kerkeraadsleden hebben nu aan die westwand hun plaats gekregen, de ouderlingen het dichtst bij de preekstoel, de diakenen bij het kerkportaal. Het is begrijpelijk dat in de plaats van de ouderlingen en diakenen verandering is aangebracht. In de oorspronkelijke opstelling keken ze de kerk in en zagen nauwelijks iets van de predikant. Hier gold blijkbaar: „het gehoor gaat voor het gezicht". Voor het gestoelte voor de hoge heren geldt hetzelfde; rationeler zou zijn geweest het op te stellen met direct zicht op de kansel, maar dit gebeurde niet. De waardigheid van een hoekplaats in de tuin prevaleerde.23) Niet alleen voorin de kerk, maar overal rondom zijn er langs de muren bochten aangebracht. De achterste vakken hiervan hebben een ruggeschot, en voorts een luifel tegen de tocht en als opvang van door de ramen instuivend of van de muur naar beneden komend vuil. Voor een deel behoorden de bochten toe aan particulieren. Tegenover het recht om ze te bezitten stond de verplichting om ze te onderhouden. Bij de aanneming van het schilder werk in het kerkinterieur werden de bochten, die particulier bezit waren, buiten het contract gehouden.24) De overige bochten werden verkocht, terwijl de koper, behalve de koopsom, jaarlijks een contributie moest betalen. In het midden van de 19e eeuw bedroeg die contributie voor manszitplaatsen f 1,- en voor vrouwezitplaatsen f 0,60.25) Die, welke zich thans onder de orgelgalerij bevinden zijn de zogenaamde „vrije" bochten dat wil zeggen eigendom van de kerk maar niet verkocht; ieder kan er vrij gaan zitten. Aan de vaste banken is naar achteren toe een verhoging gegeven, zodat wie daarin zit onbelemmerd over het kerkruim heen kan kijken en bijvoorbeeld de voorlezer zien, en een doopplechtigheid volgen in de tuin. Destijds was het raadzaam om in het midden stoelen te plaatsen, omdat die gemakkelijk konden worden opzij gezet als er een begrafenis plaats vond. De kerk diende immers als begraafplaats. In 1896 kwamen hier ook banken.26) In Grijpskerke bestaat, zoals elders op Noordwand Rechts nog juist m het beeld het zogenaamde „Hoge Bocht", in vormgeving maar weinig verschillend van de overige bochten

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1983 | | pagina 8