Het orgel in de Grote Kerk te Zierikzee 28 misschien niet zou lukken. Maar we hebben doorgezet." En met wat een fantastisch resultaat! De grote zaal van „De Doelen" is volgelopen met een enthousiast publiek. In de wandelgangen bleek het overduidelijk uit de onderlinge gesprekken: de autochtone Zeeuwen, met vele bussen via een perfecte organisatie aan gevoerd, waren ver in de meerderheid en ze hoefden zich dan ook geen enkele moeite te getroosten om hun dialect geweld aan te doen. We zijn van mening dat we de koren van Schouwen en Duiveland niet tekort doen als we stellen, dat de avond als het ware werd gedragen door het Westlands mannenkoor, dat onder leiding van de virtuoze dirigent P. Struijk tweemaal uitgebreid op de planken kwam. In één woord geweldig. Vanaf het moment dat de voorzitter met een stralend gezicht tijdens zijn welkomstwoord de zaal inblikte tot en met de slotaccoorden van het Zeeuwsch Volkslied, dat we nooit eerder zo massaal hoorden zingen. Hulde aan allen, die bij de voor bereiding en de organisatie betrokken zijn geweest! De Stichting Oude Zeeuwse Kerken heeft als een waardige vlag gefungeerd om deze lading te dekken en we spreken de hoop en verwachting uit dat in deze richting in de toekomst nieuwe initiatieven tot ontwikkeling zullen komen, want inderdaad: „Soms groet een licht van vreugde, de christen als hij zingt". En wat is beter voor een mens dan het beleven van echte vreugde? G. J. L. Het op 5 november 1848 in gebruik genomen orgel, dat bij de keuring door de organisten G. Overman te Zierikzee en S. de Lange te Rotterdam „voortreffelijk" was bevonden, is een instrument dat gebouwd is door de firma Kam en Van der Meulen te Rotterdam. W. H. Kam en H. van der Meulen ontvingen hun opleiding respectievelijk bij N. A. Lohman te Groningen en bij de gebroeders Van Dam te Leeuwarden. Het orgel van Kam en Van der Meulen draagt het stempel van hun leermeesters Lohman en Van Dam, maar het is van een wat vlakker, romantischer karakter. Het lijkt niet uitgesloten dat men eigenlijk een groter orgel had willen bouwen, maar dat door gebrek aan middelen de bouw van een rugpositief achterwege moest blijven. Het instrument heeft in de loop van de tijd weinig veranderingen ondergaan. In 1 872 voerde de firma Batz een reparatie uit, waarbij wat kleine aanpassingen zijn uitgevoerd. De tijdens de laatste wereldoorlog opgelopen schade is in 1 948 hersteld door de firma De Koff. Toen zijn tevens enige veranderingen in de dispositie aangebracht. Het orgel van Kam en Van der Meulen mag een uitstekend 1 9e-eeuws instrument worden genoemd. Het is een typisch romantisch instrument, zoals in het bestek omschreven staat: krachtig zonder schreeuwend te zijn en zonder domineren van de vulstemmen, helemaal het ideaal van die tijd. In zijn technische uitvoering staat het op een zeer hoog peil. De gehele factuur van het orgel getuigt van het gedegen vakmanschap dat de 1 9e- eeuwse orgelbouwers, voortbouwend volgens de traditie van de 1 8e eeuw, nog eigen was. De orgelkast is uitgevoerd in een eenvoudige rondbogenstiji, die destijds zeer in de smaak viel en ook goed past bij de kolossaalorde van de kerk. Nu het uitwendige van de kerk gerestaureerd is, is de urgentie wat minder geworden, maar het belang van een gedegen restauratie van dit instrument, het enige historische orgel dat nog in Zierikzee aanwezig is, is bijzonder groot. (Gegevens ontleend aan: J. H. Kluiver, Historische orgels in Zeeland, in Archief 1976 van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1984 | | pagina 28