6 die in 1831 is afgebrand, behoorde. In de Franse tijd seinde men vanaf deze toren, later werd 't met recht een vuurtoren, weer later een lichttoren. Rijdend over de zeedijk hoorden we, dat de paalhoofden uit de 1 8e eeuw dateren en 't toepassen van basaltblokken pas na 1850 begon. In de middeleeuwen waren er zeven wateringen, nu vier, genoemd naar de windstreken, langs de noord watering reden we Domburg binnen. Aangezien we op onze excursies moeten selecteren, bepaalde de heer de Bruin zich tot een verhaal over de opkomst van Domburg na 1 834, het eerste classicistische badhuisje, 't vorstelijk bezoek o.a. van Carmen Silva, de Roemeense koningin, en 't verschijnen van 1 880 tot 1 960 van het „Domburgse Badnieuws", nu nog belangwekkende lectuur, maar rond 1 900 vooral gelezen om de lijst van binnengekomen gasten (o.a. Mondriaan) en ander plaatselijk nieuws. lllestkapelle, Vuurtoren Tussen Oostkapelle en Vrouwepolder kwamen de Walcherse buitenplaatsen weer ter sprake, die voor een deel in de 1 7e eeuw tot stand kwamen, in de 18e eeuw uitgebreid werden en waarvan er veel in de Franse tijd en in de 1 9e eeuw werden afgebroken. Behouden is o.a. nog „Overduin", een statig landhuis in neo-classicistische trant, dat omstreeks 1 840 door J. D. Zocher werd gebouwd, dezelfde 1 9e eeuwse architect, die zich ook bezig hield met het aanleggen van tuinen en parken in Engelse landschapsstijl zoals het Amsterdamse Vondelpark. „Overduin" is lange tijd bewoond geweest door de familie de Jonge van Ellemeet, die de prachtige Collectio Catsiana in huis had, geïllustreerd o.a. door de schilder en dichter Adriaen Pietersz van de Venne (1 589-1 662). Jonkheer de Jonge heeft deze collectie aan het eind van zijn leven aan 't Zeeuwsch Genootschap aangeboden, maar toen dat lauw reageerde, werd alles Toren van Westkapelle vroeger en nu. afgestaan aan de Leidse universiteit. We gingen ook de kerk van Vrouwepolder voorbij (zie Bulletin 5 blz. 31) een simpel zaalkerkje met een dakruiter, dat z'n huidige vorm gekregen heeft bij de herbouw van 1624, waarbij van middeleeuws muurwerk gebruik gemaakt werd. Zo zijn vele protestantse zaalkerkjes in Zeeland tot stand gekomen, waaronder b.v. ook dat van Koudekerke. Hier hing in vroeger tijd een 1 6e eeuws schilderij van „Onze lieve Vrouwe van de Polder" - een blozend boeremeisje - dat sinds 1 930 in de R.K. kerk te Middelburg hangt. Men trok daar destijds in grote getale heen, een van de vele bedevaarten, die tijdens de hele middeleeuwen plaats vonden. Men zag er toen niet tegenop om duizenden kilometers te voet, te paard of per kar over slechte wegen voort te sjouwen om in Rome, Jeruzalem, Sint Jago en op vele andere plaatsen, een dijbeen, wervel

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1984 | | pagina 6