J 21 venster stijlen spitsbogen kapiteel basement Cadzand. lantaarn te hebben. De Sint-Lievens- monstertoren in Zierikzee, een ontwerp van Rombout II Keldermans, is helaas op een kwart van de hoogte in de goede bedoelingen blijven steken, de toren van de Sint- Romboutskerk te Mechelen bracht het tot 97 m, maar mist ook zijn boven bouw. De gotische achtkantige onder bouw van de Middelburgse Lange Jan, begonnen in de 14e eeuw en geheel met natuursteen bekleed, kreeg per geleding een steeds rijkere versiering. Jammer is het, dat in 1 940 de uit 1712 daterende renaissance bekroning verloren is haar nadagen was. Bovendien zijn deze kerken hier te lande meer bescheiden en minder rijk versierd opgezet en hebben ook in plaats van twee maar één westtoren. Als bouw materiaal gebruikte men meestal Gobertange (witte arduin) of Lede steen, de zuilen zijn rond en hebben fijn gehouwen koolbladkapitelen. Het zijn driebeukige kruiskerken met een kooromgang en straalkapellen. Het middenschip heeft soms een houten ton- of stergewelf, maar een stenen overkluizing komt ook voor, waardoor dure en kwetsbare luchtbogen, verbonden met steunberen met pinakels nodig waren (Tholen). Soms, bijvoorbeeld in Goes en Hulst, redde men het met ijzeren trekstangen. De opbouw van de muur tussen midden- beuk en zijbeuken is de klassieke: arcade-, triforium-, de lantaarn- of lichtbeuk, terwijl boven de hoge ramen van de middenbeuk de gewelf- aanzet begint. De torens zijn zelden volgens plan voltooid, de ambities bleken vaak groter dan de inhoud van de portemonnaie. Ze zijn van natuur steen, vertonen diepe nissen, afgewisseld door steunberen, die duidelijk vooruit springen; ze verjongen zich naar boven toe en behoren een open, achtkantige Nieuwerkerk. met of zonder toren, dakruiter of koor, o.a. Biggekerke, Zoutelande enz. Sacristieën werden doorgaans consistoriekamers. Wat er inwendig met deze kerken gebeurde, hopen we u later te verhalen. De komst van de Brabantse gothiek in het begin van de 1 5e eeuw luidt de laatste fase van de Zeeuwse gotische bouwkunst in. Deze stijl grijpt terug op de beproefde schema's van de klassieke Franse gothiek, waarbij wij wel moeten bedenken, dat deze bouwwijze in deze tijd in Frankrijk in ster- en straalgewelf koorsluiting travee gewelfrib lantaarn of lichtbeuk triforium met gang in de dikte van de muur achter de openingen gewelven raamtracering, natuurstenen versiering in de spitsboog gotische vierpas

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1984 | | pagina 21