5 De kerk, opgetrokken van ter plaatse uitgehouwen ruwe steenblokken, heeft twee torens. Een stoere vroeg- gotische west-toren en een grote Romaanse kruisingstoren, die helaas verminkt is; vensters zijn dicht gemetseld, er staat een laat gotische spits met hoektorentjes op en de twee originele vierkante traptorens aan de oostkant zijn gesloopt. Men heeft ook hier weer van oost naar west gebouwd, het koor en het transept behoren dus tot de oudste gedeelten (circa het jaar 1000). Het 1Koor 2. Doopkapel 3. Kapel van Sint-Hubertus 4. Graflegging 5. Kloostergang 6. Schip 7. Christus op de koude steen Plan kerk te Soignies ■■R Eind 1 0e, begin 11 e eeuw 11 e eeuw 13e eeuw 15e eeuw rechtgesloten koor bestaat uit een vierkant travee met een ribloos kruis gewelf, en is verlengd met een ondiep langwerpig travee, dat een gewelf van baksteen heeft. Een gordelboog verdeelt als het ware het koor in twee vakken, een crypt is er in dit koor nooit geweest. De transeptarmen hebben beiden aan de oostkant absiden, terwijl naast de zuidelijke arm een 1 5e-eeuwse kapel, gewijd aan Sint-Hubertus, is aangebouwd. De grote vensters van deze vijfhoekig gesloten kapel duiden op invloed van de Brabantse gothiek. Het schip - we zijn nu in de tweede helft van de 12e en het begin van de 1 3e eeuw - is 78 meter lang en 28 meter hoog en heeft kleine rondboogvensters. Het wordt gedragen door een arcade, waarbij simpele pijlers afgewisseld worden door machtige klaverblad- vormige pilaren (het zgn. alternerend systeem). Boven de arcade de wel bekende Romaanse tribunes, die in de gotische bouwstijl teruggebracht zullen worden tot triforia. Het schip heeft nu een vlak houten plafond, net als de tribunes, in de zijbeuken zijn Romaanse ribloze gewelven aangebracht. Een vanaf de zuider-zijbeuk te bereiken klooster gang dateert uit de 1 3e eeuw en heeft een prachtige houten bekapping. Jammer genoeg heeft men in 1821 de zuidkant gesloopt om een straat door te kunnen trekken. Het hele complex was oorspronkelijk omgeven door een muur met verdedigingstorens. De monniken van Soignies leefden aanvankelijk volgens de Regel van Benedictus van Nursia. Daarna werd deze leefregel vervangen door een andere, die al in een acte van 1 071 voorkomt en die tot 1796 gevolgd is. Deze regel neigt naar die van

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1984 | | pagina 5