9 van houten kerkje naar romaanse steenbouw en van romaans naar gotisch - in fasen zijn gebeurd, gespreid over een groot aantal jaren. Onze meest recente kennis van de oudste geschiedenis hebben we voor een groot deel te danken aan de studie van dr. C. Dekker, neergelegd in zijn boek over Zuid-Beveland. Hieruit blijkt dat we de aan Sint- Maarten gewijde kerk van Wemel- dinge hoogstwaarschijnlijk moeten beschouwen als de oudste kerk van Zuid-Beveland en afgescheiden van de Middelburgse Westmonster, mogelijk eventueel van de tweede Middelburgse portuskerk, de Noord monster. Dekker dateert de stichting van de kerk van Wemeldinge in de 1 1 de, misschien zelfs in de late 1 Ode eeuw. Ook de Westmonster was gewijd aan Sint-Maarten, de patroonheilige van de Utrechtse bisschopskerk. Dat een dochterkerk hetzelfde patrocinium heeft als de moederkerk mag misschien op het eerste gezicht verwondering wekken, omdat men in de middeleeuwen de patroonheilige als het ware identificeerde met de kerk, maar in de praktijk blijkt dit geen bezwaar opgeleverd te hebben. Er zijn vrij veel voorbeelden van. Wat duister blijft, is de feitelijke situering van de kerk, als het ware ingeklemd tussen twee burchtheuvels, waarvan er één - de noordelijke - ondertussen helemaal is afgegraven. De zuidelijke, overdekt door een weelderige begroeiing en daardoor nauwelijks waar te nemen, ligt er nog tamelijk ongeschonden. Deze Kerk en toren vanuit het zuidwesten. situering van de kerk zou het aannemelijk kunnen maken dat de oorspronkelijke kapel op de plaats van de kerk - ook op een kunst matige heuvel - binnen de burcht heeft gestaan en heeft gefungeerd als slotkapel. Het gebouw Uit het voorgaande blijkt al, dat we hier met een historisch uiterst waardevol object te maken hebben, hoewel we ten overvloede willen stellen dat van de oorspronkelijke kerk uit de tijd van de parochie stichting in de vroege middeleeuwen, aan het huidige gebouw niets terug te vinden is. Het is een sprekend voorbeeld van de stelling dat „historisch waardevol" zeker niet samen hoeft te gaan met „mooi". Want mooi om te zien is het gebouw van buiten beslist niet. Wat het meest opvalt en tegen de borst stuit bij het zien van de kerk, voor zover de fantastische bomen- krans op het kerkhof dat toelaat, is het afgeplatte dak van het schip. „In de vorige eeuw verknoeid en daarna in 1898 afschuwelijk gerestaureerd", is de typering van het Kunstreisboek en onderschreven door Hondius; „een De Dorpsstraat te Wemeldinge met de toren in het verschiet, naar een 1 8e-eeuwse gravure. De situering van de kerk, als het ware ingeklemd tussen twee burchtheuvels. Kadastrale kaart gemeente Wemeldinge, sectie A, blad 2 (1 929) en sectie B, blad 2 (1 908). De verdwenen noordelijke berg is aangegeven op perceel 918, de nog bestaande berg ligt op perceel 681.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1984 | | pagina 9