4 evenveel nat als droog - kon vanaf de Cambrondijk genoten worden van het omringende landschap. We passeerden namelijk het Groot Eiland, een prachtig natuurgebied. Via de Achtste Verkorting - weer een naam die met inpoldering te maken heeft - reden we naar Hulst. In de verte zagen wij de moderne bekroning van de Sint Willibrorduskerk. De kerk heeft hiermee haar zesde toren. De vorige toren, De achtkantige, romaanse vieringtoren van de Sint Martinuskerk te Beveren, een ontwerp van Dr. P.J.H. Cuypers als gevolg van alweer een brand, kwam klaar in 1877. Ten gevolge van de oorlogshandelingen gedurende de tweede wereldoorlog, werd de schepping van Cuypers gedeeltelijk vernieuwd. Hoewel sommige leden van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg de moderne bekroning van Ir, J. Brouwer niet gelukkig vonden, heeft de minister in 1955 toestemming tot uitvoering gegeven. Over de waardering van de bekroning kan nu nog worden gezegd: zoveel hoofden, zoveel zinnen. Wij kwamen langs de zuidkant de stad binnen. Voor de Gentse poort werd stilgehouden voor het Reinaertmonument uit 1938 van de Antwerpse beeldhouwer A. Damen. Op de markt werd gewezen op het van 1528 tot 1534 opgetrokken, met Ledesteen beklede raadhuis door Laurens Keldermans en Willem van Sassen. Letterlijk lieten we de Sint Willibrord links liggen omdat de kerk 's middags uitvoerig zou worden bekeken. Na ons aan de Hulster koffie gelaafd te hebben ging het oostwaarts naar de grens door het gebied van het vroegere Hulsterloo, het gebied waar Reinaert zijn streken heeft uitgehaald. Langs Clinge, Nieuw-Namen - grenspassage - en Kieldrecht volgden wij de kaarsrechte weg naar Verrebroek, een polderdorp in het land van Waas. Wij maakten een rondje langs de Sint Laurenskerk, die na een restauratiebeurt er 'schoon' uitzag. In de kerk is een wapenbord van de familie Van Arenberg aanwezig. Veel in het gebied van het land van Waas herinnert aan deze vorstelijke familie, geparenteerd aan vele leden van de hoge adel in Europa. Eeuwenlang waren zij de bezitters van de heerlijkheden Beveren, Kieldrecht, Verrebroek en Calloo. Maar dat niet alleen, onder de rechten viel ook het recht van aanwas hetgeen betekende dat de aangeslibde gronden op den duur bedijkt en tot bezit van de familie Van Arenberg gerekend werden. In de annalen van de Oudheidkundige Kring van het land van Waas (1966) wordt gezegd: 'Maar voor ons, Waaslanders, betekent het Huis van Arenberg veel meer: deze adellijke familie heeft België, Nederland en vooral Waasland met duizenden hectaren nieuwe en vruchtbare polders verrijkt'. Deze bedijkingen, zoals de Oude en Nieuwe Arenbergpolder, de Prosper- en de Louisapolder, alsmede de Hertogin Hedwigpolder, strekken zich uit tot een deel van het Land van Saaftinge. Als wij alleen al naar enkele titels van Prosper Louis, de zevende hertog van Arenberg (1785-1861) kijken: hertog van Aerschot en Croy, hertog van Meppen en prins van Recklinghausen, beseffen wij dat hier van zeer hoge adel sprake is.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1985 | | pagina 4