5 Overzichtsfoto van de Sint Martinuskerk. Koperen grafplaat van Adolf van Bourgondië, heer van Beveren en heer van Veere, aanwezig in de Sint Martinuskerk te Beveren. Omdat deze tak van de familie de Duitse nationaliteit had, werden in 1921 de bezittingen als vijandelijk vermogen eigendom van de Belgische staat. Engelbert Marie, negende hertog van Arenberg, was de laatste grondbezitter in Waasland. Te lang hebben wij stilgestaan bij de familie Van Arenberg. Van Verrebroek ging het naar Beveren, belangrijkste kern van het Waasland. Tegen het middaguur kwamen wij daar aan. In de Sint Martinuskerk die wij zouden bezoeken, vond toen een 'grote begravinge' plaats. Na een rondgang om de kerk te hebben gemaakt waarbij gewezen werd op de achtkantige, romaanse vieringtoren (12e/13e eeuw) - de achtkant is een bouwwijze die wij nog al eens tegenkomen bij torens in België-, kon een deel van het gezelschap nog een kijkje in de kerk nemen. In deze kerk is nog een koperen grafplaat van Adolf van Bourgondië, heer van Beveren en heer van Veere, aanwezig, die in 1540 overleed. Met Antonie van Bourgondië, 'de grote bastaard' (van Filips de Goede) was Beveren in het bezit van de Bourgondiërs gekomen. Hoewel met dit bezoek niet geheel aan de bedoeling van de tocht kon worden voldaan, werd dit 's middags rijkelijk vergoed door het bezoek aan de Sint Willibrorduskerk van Hulst. In deze basiliek waren wij de gasten van P.J. Brand, die ons, oud van jaren maar met jeugdig vuur, meer dan een uur lang alles van 'zijn' kerk vertelde. Het bijzondere van zijn verhaal was dat Brand, die een omvangrijk boek over de geschiedenis van Hulst heeft geschreven, zich niet liet meeslepen door zijn betoog, maar zich aan de feiten en eigen waarnemingen hield. Het verhaal over de kerk is door ons bestuurslid, G.J. Lepoeter, uitvoerig verteld in ons bulletin no. 12 van april 1984. Na een wandeling over de beroemde wallen van Hulst, keerden wij 'moe maar voldaan' naar huis terug.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1985 | | pagina 5