22 Sint-Anna-te-drieën. Mechelen 1520. bij de zusters regularissen in 't Zijl-klooster te Haarlem, liet zij een brevier maken, dat naast initialen en veelkleurige randversieringen ook elf grote miniaturen, die een hele bladzijde vullen, bevatte. Uit de 15e eeuw komt ook een getijdenboek, dat waarschijnlijk afkomstig is uit het atelier van Simon Bening te Brugge. Hoewel dergelijke boeken meestal versierd zijn met voorstellingen uit 't leven van Christus of Maria of met thema's, die enigszins aansluiten bij de inhoud van de gebeden, ligt dit brevier in het museum open bij een miniatuur van konijntjes in een omheinde tuin. Men kijkt er z'n ogen aan uit. Boeken zijn over 't algemeen gestoken in banden en hier duikt andermaal Lebuïnus op, blijkbaar een bisschop, die zo'n indruk gemaakt had, dat later allerlei aan hem werd toegeschreven. Zo ook de Lebuïnuscodex, een handschrift, dat de hele tekst van de vier Evangeliën bevat en uit 't midden van de 9e eeuw stamt. Merkwaardiger is nog de boekband, die versierd is met vier reliëfs van walrustand, die de vier Evangelisten voorstellen (Keulen 12e eeuw). De halfedelsteen in 't midden is een uit de tijd van de Romeinen afkomstige Bacchuskop, die men kennelijk voor het gelaat van Christus aangezien heeft. Interessant is het een dergelijk boek eens naast een protestants kerkboek te leggen, ook in het museum, een zeldzaam exemplaar natuurlijk. Het boek dateert uit 1875, maar de band van schildpad met gouden sloten is van circa 1780. Op de aanhechtstukken van de sloten worden ook hier de vier Evangelisten met hun symbolen afgebeeld, op de middenstukken staan Mozes met de Tafelen der Wet en Aaron als hoge-priester. Schilderijen Voor liefhebbers van de schilderkunst is hier ook veel te genieten, want er hangen doeken en panelen van Geertgen tot Sint Jans, Jan van Scorel, Pieter Saenredam, Claes Moeyaert, Caesar van Everdingen, Dirck van Baburen, Frans Hals, Pieter de Grebber en vele andere bekende schilders. Ook van onbekend gebleven meesters, waarbij het 15e eeuwse paneel van Maria Zilveren Avondmaalsbeker uit Groningen uit 1640. Lebuïnus kelk, ivoren kelk met zilveren montuur, Aken. Gedeelten van Avondmaalsstel uit Den Haag. Goud en verguld zilver. 1788.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1985 | | pagina 22