11 Oostenrijk (of van Savoye) was hij de aanvoerder van de pro-Engelse en anti-Franse partij aan het Hof. 't Voert hier natuurlijk veel te ver de internationale politiek van die dagen eventjes uiteen te zetten, maar in grote trekken was het zo, dat 't Huis Habsburg bijna constant in oorlog geweest is met Frankrijk, met Lodewijk XII en later met Frans I, terwijl Engeland onder Hendrik VII en Hendrik VIII meestal uit eigen belang de Habsburgse zijde koos, maar ook af en toe comfortabel op de wip zat. Daarbij kwam, dat Frankrijk de Hertogen van Gelre, op critieke momenten invallen liet doen in Holland en Brabant. Vlaanderen en Italië waren doorgaans de strijdtonelen, waar Karei V en Frans I hun oorlogen uitvochten. Er zijn in die dagen met veel vertoon diverse verdragen gesloten, die, omdat ze alleen het nut en de noodzaak als grondslag hadden, des anderen daags weer werden opgezegd. Gebrek aan geld was er door al deze negatieve activiteiten doorlopend. Toen Philips de Schone voor de tweede keer naar Spanje wilde reizen, moest hij wegens gebrek aan contanten een beroep doen op de rijke adel van het land. Zo verpandde De Augusta kamer in Lodewijk XVI stijl. Behangselschilderijen van Hendrik Meyer (1737-1793). Boven de schouw een zgn. 'groentje'. Zitmeubilair en haardscherm hebben nog de oorspronkelijke gobelin-bespanningen. De kristallen luchter is een bruikleen van de Dienst verspreide Rijkscollecties. De albasten vazen, die men hier ook ziet, zijn een schenking van de Stichting "Vrienden van het vergroting van het Hof te Bergen (begonnen in 1485) onder leiding van de zelfde bouwmeestersfamilie voortgezet. Jan III spendeerde grote sommen uit eigen beurs aan onderhoud, aankleding en afbouw ervan. We komen hier later op terug. Jan III van Glymes, een der machtigste edelen van het land, autoritair in zijn optreden als zijn vader, paarde koele berekening aan voorzichtigheid en diplomatieke tact; hij was zo actief, dat hij meestal maar 130 dagen per jaar in z'n eigen Hof te vinden was. Daardoor moest hij het beheer van zijn domeinen in noord en zuid-Brabant aan zijn domeinraad overlaten, al nam hij wel 't initiatief Standdaarbuiten in te polderen. Zijn bemoeienissen met de nationaal-Bourgondische politiek zijn intensief geweest. Als raadsman en eerste kamerheer van keizer Maximiliaan en later van Philips de Schone en Karei V, als vertrouwensman van de eerste Regentes der Nederlanden, Margaretha van Het linkerluik van een triptiek met links Jan III van Glymes en rechts zijn broer Hendrik, bisschop van Kamerijk. Markiezenhof".

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1986 | | pagina 11