4 Kroning van Willem II te Aken. Zeeland en Friesland, die, op de leeftijd van nauwelijks twintig jaar door alle keurvorsten eenstemmig aanvaard als koning der Romeinen en van Germanië, door de heilige apostolische Stoel bevestigd, in oorlog en vrede overwinnaar, schitterende daden heeft verricht, en die ten slotte voortijdig gestorven en op een onbekende plaats begraven, na 27 jaar gevonden, door de piëteit van zijn zoon Floris en zijn dochter Richarda, in dit klooster, door hem gesticht, begraven, door een toevallige brand uit de herinnering der mensen verdwenen, en voor Elisabeth, dochter van Otto I, hertog van Brunswijk en Lünenburg, koningin der Romeinen en van Germanië, de liefdevolle echtgenoten, heeft abt Floris van Schoonhoven, voor de beschermers van het vaderland, dit monument gesticht. De zeer doorluchtige koning stierf in het jaar des Heren 1255 1256) op 28 januari bij Hoogwoud. Hij heeft 9 jaar over het Roomse rijk geheerst, over Holland 21 jaar, hij heeft 29 jaar geleefd'. Willem II was niet zo maar een Hollandse graaf, maar het rooms-koningschap betekende pretendent zijn om gekroond te worden als Duits keizer. Laten we in het kort zijn loopbaan volgen. Op zesjarige leeftijd volgde hij zijn vader, Floris IV, op als graaf van Holland en Zeeland en heer van Friesland. Nauwelijks twintig werd hij in 1247 door toedoen van zijn oom Hendrik II, hertog van Brabant, tot rooms-koning gekozen en in 1248 te Aken gekroond. Na in 1252 voor de tweede maal gekozen-te zijn, werd hij in 1254 bijna algemeen erkend. In die jaren heeft hij de Norbertijnerabdij te Middelburg en de stad zelf aanmerkelijk begunstigd (uitbreiding stadrecht). Ten tijde van de voorbereiding tot de kroning als keizer werd hij in januari 1256 nabij Hoogwoud (West-Friesland) gedood. Mevrouw Dhanens zegt van hem: 'Zijn niet onaanzienlijke rol in de geschiedenis en in de toen snel evoluerende sociaal-economische structuren van West-Europa kan hier enkel gesignaleerd worden. In de kunstgeschiedenis is zijn naam verbonden aan bouwwerken zoals de Ridderzaal van het Haagse Binnenhof en aan sommige kerkelijke stichtingen zoals de eerste steenlegging van de dom te Keulen in 1248'. Een belangrijk man als Willem II wordt in de loop van de tijd talrijke malen afgebeeld. 'Aan zijn naam is ook het ideaalbeeld van de middeleeuwse ridder verbonden', zegt mevrouw Dhanens. Een kroniekschrijver typeert hem als schoon van lichaam, zonder baard, wit van huid, zwart van haar, stoutmoedig, van een milde rechtvaardigheid en wars van gemeenheid. In de tijd van zijn verkiezing tot rooms-koning komt het beeld van de indrukwekkende ruiter van Bamberg tot stand. Het is een aantrekkelijke gedachte hierin de figuur van Willem II te zien. Zeker is het dat Willem voorkomt op de grafsteen Grafsteen Siegfried von Eppstein, bisschop van Mainz, overl. 1249 (links Willem II)

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1986 | | pagina 4