Panorama van Middelburg Het Cellebroedersklooster en de Gasthuiskerk 10 partijgenoten, vrienden, mensen met strakke gezichten, hoed of pet in de hand. 'Er werd geen woord gesproken Op het perron werden vele handen gedrukt, tot spreken warenweinigen in staat... De synagoge wordt gebruikt voor de opslag van ingeleverde radio's. In de herfst van 1944 is de verwoesting compleet. Het duurt lang aleer de resten worden gerestaureerd. De foto's van Wim Helm van 1976 spreken duidelijke taal. Bij de restauratie van de restanten in 1980 worden nog fragmenten weggelaten. W. Smit vermeldt in 1968 dat er geen tien joodse mannen meer aanwezig zijn voor het onderhouden van de eredienst naar rabbinale exegese van Genesis 1832. 'Geld voor de herbouw van de hoofdsynagoge is er wel, maar de mensen, die het gebouw moeten bevolken, ontbreken'. De resten van de synagoge wachten op een waardiger bestemming dan voor het uitlaten van honden en het bekladden van de muren. Verantwoording: De voornaamste gegevens zijn gehaald uit: Ter gedachtenis aan het Tweehonderdjarig Bestaan der Israëlitische kerk te Middelburg 1705-1905. Middelburg, J.C. en W. Altorffer, 1906. Materiaal uit het Zeeuws Documentatiecentrum L.W de Bree Zeeland 1940-1945. Den Boer Middelburg Uitgevers, 1979. W. Smit: Joden in Middelburg, Zeeuws Tijdschrift, 1968, p. 8 e.v. Van de Dienst der Gemeentewerken kreeg ik dossiers ter inzage, waarvoor hartelijke dank. Restauratieschetsen plattegrond en opstanden (voorgevel zijde Herenstraat, achtergevel zijde St. Jansstraat). Plattegrond: links onder het rituele bad. Eine gute Stadt: hat ein überschön Rathausz mit einem köstlichen Turm, da ist an allen Dingen viel kunst an AlbrechtDürerin 1520. In de tijd dat Middelburg haar grootste bloei beleefde, in het derde kwart van de zeventiende eeuw, gaf Nicolaes Visscher, graveur en uitgever te Amsterdam 'in de Calverstraet bij den Dam in de Visscher' zijn panorama van Zeelands hoofdstad uit. 't Onderschrift was in 't Latijn: 'Middelburgum. urbs comitatus Zelandiae primaria, mercatura et navigatione emporium celeberrimum', d.w.z. 'Middelburg, de eerste stad van het graafschap Zeeland, een havenstad, zeer beroemd door handel en scheepvaart'. Als we de gravure wat beter bekijken, geloven we dat ook. Niet alleen lag de haven toen propvol met alle soorten schepen, maar 't silhouet van de stad was ook zo mooi. Ze had nog haar stadspoorten, haar Doelen, we zien het 'Statshuys', op het eerste gezicht achtgrote kerken, waaronderde luisterrijke Noordmonster- of St. Pieterskerk (ook de 'Oude Kercke' genoemd) en de pas gebouwde 'Burgh Kerck' (later Oostkerk geheten). Dan de 'Abdije' met de sierlijke 'tooren tGraven-Casteelen het 'Huys van Domborch'. En bedrijvigheid alom in deze stad met in die tijd ongeveer 30.000 inwoners. Wie dit stadsbeeld goed in zich heeftopgenomen, kan alleen nog maar hopen op een schone droom: een wandeling te mogen maken door dit zeventiende eeuwse Middelburg. Hoe was alles zo gegroeid, zult u wellicht vragen, want dergelijke oude steden zijn noch uit de lucht komen vallen, noch op een tekentafel met precisie geconstrueerd. Ze zijn in al hun luister in de loop der eeuwen, in vóór- en tegenspoed, zo gegroeid. Twee kreekruggenhet tracé volgend van de oude Noordweg en Seisweg kwamen samen ter plaatse van de huidige Abdij en gingen in zuid-oostelijke richting, de Segeersweg. verder.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1986 | | pagina 10