18 Restauratie Gasthuiskerk in 1962. twee ramen zijn dichtgezet. Kerk en koor zijn met leien gedekt, 't Schip is veel hoger opgetrokken dan het koor. De Binnenkant Door de vriendelijke bereidwilligheid van 't kostersechtpaar Jacobse bezichtigden we op een door-de-weekse middag de kerk van binnen. De eerst indruk is heel goed, de kerk ziet er punt-gaaf uit. 't Schip wordt mooi belicht door de hoge ramen. Aan de noord- en zuidwand zijn zeven dichtgemetselde bogen te zien, de situatie doet even denken aan die in de Koorkerk, maar hier zijn de bogen breder. Vóór de restauratie stonden er hoge banken voor, die ze onzichtbaar maakten, nu is er één rij lage zitplaatsen neergezet. Hoewel er in het schip veel plaats is, is er tegen de westgevel ook nog een galerij aangebouwd, waar de gemeente zitten kan. De bekapping van het schip bestaat uit een blauw geschilderd houten tongewelf met ribben en trekbalken, aan de west- en oostkant versterken bovendien trekstangen de constructie nog. Er moet in deze kapel ook een 'Heilichgraf' gestaan hebben (zie de kerk te Soignies Bulletin 13 blz. 7) er wordt in 1495 althans melding van gemaakt, 't Is nu verdwenen. 't Prachtige koor met een ziende bekapping met moer- en kinderbalken is door een wand met deur van 't schip afgesloten. Er staat een grote tafel in met stoelen rondom en dient derhalve als kerkeraadskamer. Dat zoiets ons spijt, zelfs een beetje schokt - de authenticiteit van deze mooie middeleeuwse De westgevel van de Gasthuiskerk, daarnaast het pandje Lange Delft 90 Ingang met renaissance-deur.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1986 | | pagina 18