20 Klaviatuur orgel Hervormde kerk Baarland. De dispositie van het orgel is: Onderklavier: 1. Holpijp8v 2. Fluijt 4v 3. Kleijnfluijt 2v 4. Cornet 3st. Disk. 5. Quint 2 2/3 6. Viola di Gamba 4v (was dus Dulciaan-Trompet8v) Bovenklavier: 1. Bourdon 8v 2. Prestant8vDisk. 3. Prestant8v 4. Fluijt 4v 5. Octaaf 2v 6. Quint 2 2/3 De klavieromvang is C-dlll. Het pedaal is aangehangen en heeft de omvang C-g. Uiteraard ontbreken het ventiel en de tremulant niet. De drukkoppel is gehalveerd in bas- en discant. Tussen de beide klavieren ziet u de gehalveerde drukkoppel, mooie koperen knopjes. De benedentoetsen zijn van ebbehout. de boventoetsen van ivoor. De voorzijden van de toetsen zijn allemaal in een vlindermotief beschilderd. Door de tand des tijds zijn de namen van de registers bijna niet meer te lezen, de goudkleurige verf van het nieuwe register valt extra op, e.e.a. is veel lichter van kleur dan de originele. Het bijzondere van de drukkoppel is, dat wanneer u met gekoppelde klavieren speelt, dus op het bovenklavier, en de toetsen niet te ver indrukt, alleen het bovenklavier spreekt. Drukt men dóór, dan komt de koppel in werking. Het bovenklavier klinkt forser dan het onderklavier, dit is meer fluitachtig. Het is mij opgevallen dat het geluid beneden in de kerk een goede draagkracht heeft, ook van het onderklavier. Het pijpwerk in het front wordt gevormd door o.a. prestant 8v en prestant 4v. De beide werken staan op een lade die gehalveerd is. Het bovenklavier werkt rechtstreeks op de wellen van de lade, het onderklavier via hefbomen, de reden hiervan is dat het onderklavier, vanuit de kerk gezien achter inde kast staat, denkt u maar aan het tongwerk. (Stemmen!!) Het front van het orgel heeft wat lijnen die overeenkomen met het orgel uit Gouda, dat gemaakt is door Jacob Frangois Moreau. De muzieklessenaar is een stuk vakmanschap van houtsnijwerk. Het bevat een monogram met de letters J.J.M., en de gedachten gaan dan in de richting van J.J.M. Moreau. zoon van bovengenoemde orgelbouwer te Gouda. Naast de klavieren zijn twee koperen kandelaars geplaatst, terwijl aan de linker en rechterkant van de orgelkast ook twee kandelaars zijn aangebracht. De klavierbak heeft een mooi profiel, evenals de boventoetsen van het pedaal. Dat er niet op tijd is gekeken bewijst het houtsnijwerk, nl. bloemenmandjes op de voetlijst en acanthuslofwerk in het front. Dat er veel eikehout aan verwerkt is, en het kopshout met fineer overtrokken is, bewijst dat dit instrument door een vakman werd gemaakt. Slotsomde hele orgelkast en het front zijn mooi op elkaar afgestemd. Wat niet met elkaar overeenkomt, is de galerij en het orgel. De galerij heeft een andere stijl. Zou het orgel ouder zijn dan de galerij? Het is wel zo dat er, vóór het Moreau orgel, wat anders heeft gestaan. Dit is duidelijk te zien op de vloer van de galerij, waar de inkepingen van bijv. hoeksteunen te zien zijn, zelfs de schroefgaten zijn er nog. Wat ervóór dit huidige orgel gestaan heeft, weten we niet. Dat het instrument door Moreau gemaakt is, nemen we vooralsnog aan Gelukkig is het door de kerkvoogdij goed 'bewaakt'. Er zijn geen gekke dingen mee gedaan en dat is, gezien de eerbied voor de vakman Moreau èn de verplichting aan de toekomst, alleen maar in het voordeel van de muziekliefhebbers. Na mijn benoeming als Cantor-organist van de Ned. Hervormde kerk van 's-Gravenpolder is de heer P. Uiterlinden mij opgevolgd als vaste bespeler van dit instrument en met hem heb ik de afspraak gemaakt dat, als u het orgel wilt horen, u bij deze van harte welkom bent op 'zijn' orgel. Bronnen: - Historische orgels in Zeeland, drs. J.H. Kluiver. (Archief Zeeuwsch Genootschap 1972/1973, pag. 76-79). - archief Kerkvoogdij Ned. Hervormde kerk. Baarland. - archief J.O. van Erk, Baarland. Klaviatuur en orgel Hervormde kerk Baarland.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1986 | | pagina 20