elkaar afwijken. De mode schrijft een koel wit en strak interieur voor. De Katholieken gaan er zelfs toe over om de witkwast over hun bontgekleurde heiligenbeelden te halen, want het moest net zijn alsof die uit marmer gehouwen waren. Waren de kerkinterieurs in deze tijd onderling inwisselbaar, of leken het althans, de vormgeving gaf zo nu en dan toch wel enige problemen. Dit ondervond architect Warnsinck bij het ontwerp van de Hervormde kerk van Wilhelminadorp. Hij plaatste de preekstoel in een absisvormige ruimte. Kon dit allemaal wel? Was zo n absis niet te Rooms?? (Een absis is een halfcirkelvormige sluiting van een koor of zijbeuk). De kerk van Wolphaartsdijk werd in 1861 gebouwd door de architect Hana. Het is een waterstaatskerk die eigenlijk niet meer classicistisch is, maar gebouwd in een 'mengstijl,' het eclecticisme. De muren van de kerk zijn gepleisterd in rustica- trant, hetgeen wil zeggen dat het moest lijken of de muren uit grote blokken natuursteen opgebouwd waren Niet alle kerken werden gedurende de jaren van het classicisme naar deze stijl gebouwd, men greep ook terug op 17e eeuwse De parochiekerk van de Heilige Maria ten Hemelopneming te Ovezande is een voorbeeld van stucadoorsgothiek. In 1859 gebouwd door architect Vogelpoel (foto: Archief Spaarnestad, 1427). Ned. Hervormde kerk te Nieuwvliet. Zij stond model voor het type kerk datde Gereformeerden als ideaal beschouwden. Interieur Ned. Hervormde kerk te Nieuwvliet (foto: T. Kannegieter).

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 13