Zomerexcursie op 27 juni 1987 22 steden Axel, Biervliet en Terneuzen) met daaronder het wapen van Biervliet met in cartouche 'Biervliet anno 1661'. Onder in het glas zit Willem Beukels, gekleed in kleding in de Geuzekleuren, omringd door visserij-attributen met in zijn rechterhand een mes en in zijn linkerhand een haring. Boven zijn hoofd staat 'Willem Beukei sterf 1397'. Gebrandschilderde ramen zijn door de loodvatting zeer kwetsbaar en moeten voortdurend worden gerepareerd en gerestaureerd. De oudst bekende plannen tot restauratie van de Biervlietse glazen zijn van 1770. Er moeten toen zeerveel ruitjes gebroken zijn geweest. In 1875 constateerde de Commissie van Rijksadviseurs voor de Monumenten van Geschiedenis en Kunst dat de ramen er zeer slecht aan toe waren. In elk raam dat 260 ruiten telde ontbraken er 50 geheel en een groot aantal was beschadigd. Bovendien stonden zij slechts zeer gebrekkig in verteerd lood. Vanwege de historische herinnering en artistieke waarde vonden de Rijksadviseurs restauratie wenselijk, aldus werd besloten. De kosten, geschat op 1.500.--, zouden worden gedragen door het Rijk 500,-), de Provincie 500,--) en Biervliet (de burgerlijke gemeente 300,- en de kerkelijke gemeente 200,-). De restauratie werd uitgevoerd door T. Nicolas uit Roermond. Tijdens de Eerste Wereldoorlog werden de gebrandschilderde ramen weer gerestaureerd en wel door de uit België uitgeweken glazeniers, de gebroeders Colpaert uit Oudenaarde. In de Tweede Wereldoorlog was in de kerktoren een wachtpost ondergebracht, die bij de bevrijding onder zwaar vuur kwam te liggen. De ramen kwamen de oorlog echter goed door daar ze in 1942 in opdracht van de Rijks Inspectie Kunstbescherming, na gefotografeerd te zijn, gedemonteerd waren en in kisten opgeborgen. Deze kisten werden aanvankelijk in de kluis van het Raadhuis te Biervliet opgeslagen. Naderhand werden ze uit veiligheidsoverwegingen naar Hulst overgebracht. De ramen werden in 1947 48 gerestaureerd in het atelier van de firma Bogtman uit Haarlem. In het raam Biervliet ontbraken de drie wapens op de rechterpilaster. Om deze witte glazen weg te werken heeft men de hulp van het Rijksarchief in Zeeland ingeroepen. Het resultaat was dat van Blauecamer zijn huismerk werd gevonden dat als wapenfiguur in het schild werd geplaatst. Voor Olyslager en Launijns heeft men de in de Rietstap Armorial General voorkomende wapens in de schilden aangebracht, hoewel het niet zeker is dat deze wapens ook voor deze personen gelden. Het ruitje met het gelaat van Willem Beukels, dat ging bladderen door waarschijnlijk onvoldoende inbranden, isdooreennieuwvervangen. Het oude ruitje, afgedekt door glas, is aan het Kerkbestuur geschonken en hangt in de consistorie. In 1948 konden de ramen in het inmiddels door P. van Beveren gerestaureerde kerkgebouw op hun oude plaats worden teruggebracht. Bij de restauratie van de kerk is de dakruiter, de oorspronkelijke was in de 19e eeuw vervangen, weer zoveel mogelijk in oude stijl opgebouwd. In het interieur zijn verder nog bezienswaardig: een 17e eeuwse preekstoel en doophek waarop twee koperen kandelaars prijken; een koperen kroonluchter met de volgende inscriptie 'deese kroone is door een vrijwillige gave gegeven van de gemeente van Biervliet in de jaare 1770, onder de directie van de weleerwaarde heer L. Schortinghuis v.d.m.'; en een massief koperen doopbekkenhouder, 18eeeuws. Het orgel, dat in 1939 werd geplaatst was afkomstig uit Dordrecht waar het slechts twee jaar in gebruik was geweest. - Kraker. A.M.J. de. De woelingen der Watergeuzen in het Vlaamse kustgebied. Een onderzoek naar hun akties in de Vier Ambachten en de gevolgen. Jaarboek Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten'. 1980-1981 - Mertens, J.A. Biervliet, een laat middeleeuws centrum van zoutwinning. Handelingen van de Maatschappij voor Geschiedenis en Oudheidkunde te Gent. Nieuwe Reeks XVII, 1963 - Ovaa, I. De zoutwinning in het zuidwestelijke zeekleigebied en de invloed daarvan op het landschap. Historisch Jaarboek voor Zuid- en Noord-Beveland. 1977. - Poel. A.A. van der. Een kerkraam van C. van Barlaeruit Schoondijke. Antiek, 1973. - Post, R.R. Kerkgeschiedenis van Nederland in de Middeleeuwen, 2 dln. Utrecht Antwerpen, 1957. - Waterbolk, E.H. Van Biervliet naar Zorgvliet en verder. De reis van een Gouden Bul. Bulletin Werkgroep Historie en Archeologie. 1978,28. - Werveke, H. van. De economische politiek van Filips van de Elzas (1157/68 tot 1191Mededelingen van de Koninkl. Vlaamse Academie voorwetenschappen, Letteren en Schone Kunsten van België. Klasse der Letteren: jrg XIV, no. 3. Brussel, 1952. - Wilderom. M.H. Tussen afsluitdammen en deltadijken. Deel IV. Middelburg, 1973. - Willemsen, R. Biervliet in mineur (1589-1604). Bijdragen Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. 1975, no. 2. - Willemsen, R. Glazen van Cornelis van Barlaer. Antiek, 1976. - Willemsen, R. De Hervormde gemeente van Biervliet. Bijdragen Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. 1980. no. 9. - Algemeen Rijksarchief Brussel Rekenkamer Stadsrekeningen Biervliet. - Algemeen Rijksarchief Brussel Domaines de Biervliet et Haerlebeeke. - Rijksarchief Zeeland Notulen Gecommitteerde Raden van Zeeland. - Rijksarchief Zeeland Aanwinst 1983,73d. - Bogtman, W. Nederlandsche glasschilders. Amsterdam, 1944 - Brand, K. J. J. Over de bestuurlijke en historisch-geografische ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen. Hulst. 1983 - Brand, K.J.J. en Brand, W.J.P. Over de geschiedenis van de kerken in Zeeuws-Vlaanderen. I Jzendijke, 1986. - Chavannes Mazel, C., e.a. Langs de oude Zeeuwse kerken. Baarn, 1975. - Degrijze, R. Willem Beukei en het begin van het kaken. Bijdrage voor de geschiedenis der Nederlanden. 1961 - Die, L.M, de. Een kasteel te Biervliet7 Jaarboek Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. 1960-1970 - Die, L.M de. Het klooster Emmaus te Biervliet. Jaarboek Heemkundige Kring West-Zeeuws-Vlaanderen. 1967-1968 - Gottschalk, M K.E. Historische geografie van Westelijk Zeeuws-Vlaanderen. 2 dln. Assen. 1955-1958. - Gottschalk, M.K.E. De Vier Ambachten en het Land van Saaftinge in de Middeleeuwen. Assen, 1984. Bezoek aan de kerken van Renesse, Haamstede en Burgh. 's Middags bezoek aan de Delta-tentoonstelling in het Topshuis op Neeltje Jans. Zie circulaire.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 22