Biervliet 16 •-.WW - Vl De Ned. Hervormde kerk van Nieuwdorp. zijn zij al evenmin. Het is kerkarchitectuur in zijn meest bescheiden vorm. Het zou van weinig cultuurhistorisch besef getuigen om deze kerken als onbetekenend terzijde te schuiven. 'Zeeland is eindelijk veilig', sprak Koningin Beatrix bij het sluiten van de Oosterscheidedam, maar zijn deze kerkjes ook veilig? Ons Zeeuwen bin zunig. Ik spreek hierbij de hoop uit dat dit ook moge gelden voor het 19e eeuwse architectuurbezit in onze provincie. Geraadpleegde literatuur: - De 19e eeuwse Kerkelijke Bouwkunst in Nederland - H.P.R. Rosenberg - Aardrijkskundig Woordenboek - van der AA - Een huis voor het Woord - C. A. van Swigchem - De Katholieke Kerken in Nederland - Kalf - Bouwkundige Bijdragen - Maatschappij ter bevordering der bouwkunst - div, jrg. - Anderhalve eeuw gereformeerden in stad en land - uitg. Kok. DRS. I. H. VOGEL-WESSELS BOER De naam Biervliet roept bij velen associaties op met Willem Beukels en daarmede met het haringkaken. Hierbij moet men zich wel realiseren dat het Biervliet uit de tijd van Beukels iets geheel anders was dan het huidige Biervliet. De middeleeuwse stad had een bewogen geschiedenis. De Allerheiligenvloed van 1570 en het begin van de troebelen van de Tachtigjarige Oorlog zijn de uiteindelijke ondergang van de middeleeuwse stad geworden. In 1575 koos de stad, toen reeds voor een deel verwoest en door vele inwoners verlaten, de zijde van Oranje. Vanwege de strategische ligging besloten de Gecommitteerde Raden van Zeeland om in het noordoosten van de oude stad en in de onmiddellijke nabijheid daarvan een fort op te werpen. Dit kwam in 1603 gereed. Uit dit fort, waarvan de oppervlakte binnen de omwalling 1 12 was van die van de oude stad, is het huidige Biervliet ontstaan. Het middeleeuwse Biervliet Biervliet werd waarschijnlijk in de 2e helft van de 12e eeuw een zelfstandige nederzetting. Het was gelegen op grond van het grafelijk domein aan een van de vele kreken die in noordoostelijke richting naar de Honte liepen. Aan deze kreek ontleent Biervliet zijn naam. In een charter van 984 is sprake van de Fluvia Beverna (Beverna bever). Een andere vermelding, uit 1075, luidt Bierfletum (Bier beer, modder). Biervliet was één van de 28 'besloten' steden in Vlaanderen en behoorde tot het graafschap Rijks Vlaanderen. In 1183 schonk Filips van de Elzas aan de burgers van Biervliet twee privileges; 1 e De burgers van Biervliet werden door gans Vlaanderen vrijgesteld van tol; 2e Het was voortaan verboden van hen hanserecht te eisen. Deze voorrechten zijn wellicht verleend om de visaanvoer en -handel te bevorderen. De vrijstelling van tol- en hanserecht waren vooral belangrijk voor het snelle vervoer van aan bederf onderhevige vis. Vis was toen als voedingsmiddel van zeergrote betekenis. Als tegenwicht voor de verlening van de privileges verlangde de graaf van Vlaanderen dat Biervliet o.a. met haar vloot hem te hulp zou komen in geval van oorlog

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 16