Ten geleide Stichting Oude Zeeuwse Kerken Inhoud 2 Secretariaat: Drs F. Pos. Esdoornlaan 5,4334 CC Middelburg, telefoon 01180-13823. Bank: Amrobank. Middelburg Rekening: 46.06.76.660 Gironummer bank: 97721 ALGEMEEN BESTUUR: Drs. H. W. Hietkamp. Middelburg, voorzitter H. Verboom, Middelburg, vice-voorzitter Mr. L. A. J. Janse de Jonge, Middelburg. 1 esecretaris Drs. F. Pos, Middelburg, 2e secretaris Drs. J. Smit, Vlissmgen, penningmeester J. D. Toussaint, Middelburg, 2e penningmeester Mevr. Drs. P. S. J. Beekhof-Koole, Middelburg Ing. K.J. Brand. Hulst M. P. de Bruin, Middelburg J. O.vanErk M.J. Goud, Baarland A. M. Joormann, Ulvenhout S. C. van der Maas, Oost-Souburg Ds. A. van Santen, Middelburg L. A. van der Schelde, Zierikzee K. Scherphuis, Middelburg Mevr. Drs. I. H. Vogel-Wessels Boer, Middelburg DAGELIJKS BESTUUR: Drs. H. W. Hietkamp, Middelburg, voorzitter H. Verboom. Middelburg, vice-voorzitter Mr. L.A.J. Jansede Jonge, Middelburg. 1e secretaris Drs. J. Smit, Vlissingen, penningmeester ADVISEUR: Ir. J. D. Poley, Nisse BESTUURSMEDEWERKER: Drs. F. Pos, Middelburg RAAD VAN AD VIES" Dr C. Boertien, Middelburg Mr. J. Everaert.Terneuzen Jhr. Ir. L. L M van Nispen tot Sevenaer, Zeist Prof. Dr. C. A. van Swigchem, Amsterdam P. W. C. van Westen, Kloetinge REDACTIECOMMISSIE- Mevr. Drs. P. S. J. Beekhof-Koole, Middelburg M. P. de Bruin, Middelburg Mevr, Drs I.H Vogel-Wessels Boer, Middelburg EINDREDACTIE: M. P de Bruin, Spuistraat 30,4331 EX Middelburg, telefoon 01180-14508 PROPAGANDACOMMISSIE- Mr. L. A. J. Janse de Jonge. Middelburg K. Scherphuis. Middelburg J. Hazewinkel. Middelburg, coordinator, tel. 01180-16517 Ten geleide-pag. 2. Drs. P.S.J. Beekhof-Koole Over de wederopbouw van Middelburg en hoe het verder ging-pag.3. (III. Zeeuws Documentatiecentrum, J. Emerson. Adri van Wyngen). Ir. L. van Druten Enige aspecten van de 19e-eeuwse kerkarchitectuur in Zeeland-pag. 11. (III. Zeeuws Documentatiecentrum, T Kannegieter. Archief Spaarnestad, Adn van Wyngen). Drs. I. H. Vogel-Wessels Boer Biervliet-pag. 16. (III. Zeeuws Documentatiecentrum, les Lamain, Archief Spaarnestad, Adn van Wyngen). Foto's van Renesse. Haamstede en Burgh (J. Krakeel, Berrevoets, Slagboom) - pag. 23'24. Foto frontpagina De oude R.-K. Kerk in de Lange Noordstraat te Middelburg. Twee belangrijke gebeurtenissen in de geschiedenis van onze Stichting vonden plaats op 27 september 1986 en op 25 oktober 1986, te weten: ons 'eigen' kerkepad begonnen in de Abdij te Middelburg en de viering van het tienjarig bestaan van de Stichting te Baarland in ons eigen kerkgebouw. Het eerste evenement werd geopend door voorzitter drs. H. W. Hietkamp, gevolgd door twee voordrachten gehouden door prof. dr. C. A. van Swigchem en M. P.de Bruin resp. over 'Een onderbelicht aspect van het kerkgebouw' en De geschiedenis van de Abdij'. Van Swigchem sprak over het kerkgebouw als prestige-object. Sommige kerkgebouwen en torens krijgen een extra dimensie om daarmee de prestatie van de overheid en de positie van de bouwheer in een zo goed mogelijk daglicht te stellen. De spreker wees vooral op de drie opeenvolgende hoofdkerken van Zierikzee. Uiteindelijk kreeg de tegenwoordige Zaalkerk het meest indrukwekkende front van Griekse tempelbouw in Nederland. De Bruin sprak over de Abdij van Middelburg, al meermalen in onze Bulletins behandeld. Ditmaal lag het accent vooral op de geest van de kloostergemeenschap, levend naar de regel van Augustinus. De Norbertijnen vestigden zich in 1150 in een hoekje van de Abdij onder bescherming van degraven van Holland. In de eerste eeuw van hun bestaan hadden ze het zeker niet gemakkelijk, want de Waicherenaren stonden bekend als een woest en vermetel volkje, te vergelijken met de ruwheid van de zee. Na de toespraken en na het inspirerende optreden van het koor 'Cantate Domino' en het jongerenkoor My Way', onder leiding van Carlos D'hert volgden, gesterkt door de lunch, excursies onder leiding van gidsen door de Abdijgebouwen, de Gasthuiskerk en de Engelse Kerkte Middelburg. Op 25 oktober kwamen wij bijeen in de Ned. Hervormde Kerk van Baarland om het tienjarig bestaan te vieren. Na de opening door de voorzitter van de plaatselijke commissie van de Stichting te Baarland, de heer M. J. Goud, gevolgd door een toespraak van voorzitter Hietkamp, sprak ir. L. van Druten uit Den Haag over de 19e-eeuwse kerken op Zuid-Beveland. Hij behandelde deze kerken helder en op lichtvoetige wijze zoals u ook zult merken uit zijn bijdrage aan dit nummer. De morgen werd besloten met een voordracht van de heer J. de Ruiter die, aan de hand van dia's een duidelijk overzicht gaf van de historische ontwikkeling in de Zak van Zuid-Beveland. Het geheel werd opgeluisterd met orgelbespeling door Piet Uiterlinden. Na de lunch volgde een rondrit door een deel van de Poel met bezoek aan de Ned. Herv. Kerk te Nisse. De reacties op beide evenementen waren zowel voor het bestuur als organisatoren zeer bemoedigend. Graag willen we op deze plaats het volgende onder uw aandacht brengen. In onze Bulletins nr. 16 en 17 hebt u kunnen lezen, dat de bouwval èn de omgeving van de Joodse Synagoge te Middelburg ons al vele jaren zorgen baart. In brieven hebben we ook het College van Burgemeester en wethouders op de onhoudbare situatie daar gewezen. Tenslotte rezen er plannen in het Bestuur van onze Stichting om tot wederopbouw van deze Synagoge over te gaan. Ondanks vele contacten onderling is het de Stichting niet gelukt dit plan in samenwerking met belangstellenden, ter voorkoming van versnippering van krachten, van de grond te krijgen. Een speciaal voor het herstel van de Synagoge en de Joodse begraafplaatsen opgerichte Stichting wil dit werk in eigen hand houden. We betreuren het bijzonder, dat onze pogingen tot samenwerking op niets zijn uitgelopen. Elders in het land, o.a, in Gelderland, is een dergelijk project wél in goede harmonie gelukt.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 2