16 van de gemeente, niet tot een scheuring in de kerk gekomen, zoals te Amsterdam. In de Franse Tijd nam, door de achteruitgang vandehandelenhet wegtrekken van vele buitenlandse Lutheranen, het ledental sterk af. In 1798 telde de gemeente nog 210 leden, in 1808 was dit verminderd tot 150. Gedurende de 19e eeuw werd deze dalende tendens voortgezet. Zierikzee heeft heden ten dage een zeer kleine gemeente. Er wordt één keer in de twee weken een kerkdienst gehouden. Het huis Ravestein De in 1713 aan de lutheranen toegewezen Schotse kerk was een deel van het voormalige adellijk huis Ravestein. Dit huis was eigendom geweest van de heren van Kleef, die geparenteerd waren aan de graven van Holland. Beieren, en Bourgondië. Over het huis Ravestein is weinig bekend. Alleen dat het achter de Pieterseliestraat lag en omgeven was door uitgestrekte tuinen en boomgaarden. Dit wijst er op. dat het huis waarschijnlijk bedoeld was voor permanente bewoning. Het is vermoedelijk door Adolf van Kleef gebouwd in de periode 1450-1470 op grond die reeds lang in het bezit was van het geslacht van Kleef en deel uitmaakte van het grafelijk domein. Dit vermoeden wordt versterkt door het feit dat deze grond onbebouwd is gebleven, terwijl Zierikzee voor zijn uitbreiding in ca. 1325 toch grote behoefte had aan bouwgrond. In 1470 huwdede weduwnaar Adolf van Kleef (1425-1492) met Anna van Bourgondië, weduwe van Adriaan van Borssele en bastaardzuster van Karei de Stoute. Het echtpaar had vele bezittingen op Schouwen en zal zich hoogstwaarschijnlijk te Zierikzee hebben gevestigd omdat het huis Windenburg te Dreischor, dat hen ook toebehoorde, in een vervallen staat verkeerde. Bovendien had Adolf van Kleef ongetwijfeld behoefte aan een woning, overeenkomstig zijn status, binnen de stad Zierikzee. De titels van Adolf van Kleef, graaf van Kleef en van de Marcke, heer van Ravestein, Harpen, Uden, Wijendaleen Dreischor doen vermoeden, dat hij een welgesteld en invloedrijk man was. Adolf heeft een rol gespeeld indeZierikzeesegeschiedenis. Zo kreeg hij samen met Anthonie, de halfbroer van Karei de Stoute, de opdracht in Zierikzee een nauwkeurig onderzoek in te stellen naar de toedracht van de moord op twee commissarissen van Karei de Stoute. Deze bevonden zich in Zierikzee om de invoering van nieuwe belastingen te regelen. Voor deze moorden heeft de stad zwaar moeten boeten: 12 burgers werden terechtgesteld, de stad moest een hoge boete betalen en alle privileges moesten worden ingeleverd. Deze privileges werden overigens in 1477 door Maria van Bourgondië aan de stad teruggegeven. Na Adolfs dood kwam Ravestein in het bezit van zijn zoon Philips van Kleef, geboren in De Lutherse Kerk gezien vanuit het Gat West-Noord-Westen met op hetdak de twee loden zwanen. Rechts onder het raam de gedenksteen van de steenlegging van de verbouwing van 1755. De uit 1755 daterende toegangspoort van de Lutherse Kerk.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 16