24 Bronnen: - Uil, H. De Gasthuiskerk te Zierikzee, 1984. (bezoekersgids) - Vos, P.D. de. Uit Schouwen en Duiveland's verleden. Zierikzee, 1902. - Vos, P.D. de. De voormalige kloosters en liefdadige instellingen te Zierikzee. Zierikzee, 1913. - Westendorp Boerma, J.J. De historische schoonheid van Zierikzee. Amsterdam, 1946. Voor het verstrekken van informatie zijn wij dank verschuldigd aan de heer L.C. Krijger, koster van de Gasthuiskerk en aan de heer H. Uil, streekarchivaris voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Het illustratiemateriaal voor dit artikel werd welwillend beschikbaar gesteld door het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland te Zierikzee. Zierikzee vertrokken. Op 6 augustus 1814 werd het gebouw voor afbraak verkocht en kort daarna gesloopt. Sinds die tijd is de ruimte tussen de Hoge Molenstraat en de kerk onbebouwd gebleven. Recentelijk is een gedeelte van de ruimte benut, doordat aan de achterzijde van de kerk over de volle breedte een kerkelijk centrum is gebouwd. Het is gebouwd in een aangepaste stijl en toegankelijk via het pad aan de oostzijde en via de kerk. We zouden alle donateurs die het prachtige stadje Zierikzee bezoeken, willen adviseren om ondanks het vele moois dat er te zien is, de Gasthuiskerk niet over te slaan. Vooral in de zomermaanden is er ruimschoots gelegenheid om de kerk te bezoeken. Een gedeelte van het avondmaalszilver, uitgestald op één van de trappen naar degalerij. Het is een uitbeelding van het laatste deel van Psalm 92 (vs. 13-16) 'De rechtvaardige zal groeien als een palmboom, opschieten als een ceder van den Libanon; geplant in het huis des Heren groeien zij in de voorhoven van onzen God; zij zullen in den ouderdom nog vrucht dragen, fris en groen zullen zij zijn; om te verkondigen dat de Here waarachtig is, mijn rots, in wien geen onrecht is'. Slot Sedert de sluiting van de in verval geraakte Nieuwe Kerk, nu alweer ongeveer tien jaar geleden, is de Gasthuiskerk het enige bedehuis dat de Hervormde Gemeente in Zierikzee in gebruik heeft. Iedere zondag worden er drie diensten gehouden, één vrijzinnige en twee confessionele. Het gasthuis, waaraan de kerk zijn naam ontleend heeft, bestaat al lang niet meer. Tegen het einde van de 18e eeuw was de De regentenbanken. (foto J.D.C. Berrevoets, 1978) financiële positie zeer slecht geworden. Het op 3 juli 1805 vastgestelde nieuwe reglement heeft daarin geen verbetering kunnen brengen. Ook het gebouw werd geleidelijk aan door ouderdom onbruikbaar. Een en ander gaf aanleiding om de aloude stichting, waarin in 1809 nog 23 bewoners verbleven, op 15 februari 1811 op te heffen. Op 18 februari van dit jaar werden de resterende bewoners naar het oude mannen- en vrouwenhuis overgebracht. Hoewel ondertussen bijna onbewoonbaar deed het daarna nog dienst als kazerne voor Franse troepen. Dit duurde tot 8 december 1813, toen de Fransen uit

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 24