4 Men sloot het schip derhalve aan de oostkant af en gebruikte het oude koor als school. In de 19e eeuw werd een tweede klaslokaal aangebouwd. In 1916 werd deze school, waarvan dus één lokaal uit dat zeer oude koorgedeelte van de voormalige kapel bestond, afgebroken en vervangen dooreen school met drie klassen. Architect Hoogenboom, die, net als zijn nazaten, een dergelijke gang van zaken diep betreurde, heeft toen nog een serie foto's van dit koorgedeelte genomen. Foto's, die later bij de herbouw in 1977/1978 als uitgangspunt zouden dienen, 't Herbouwde koor doet nu dienst als stijlvolle consistorie-kamer. De lampen daar zijn gemaakt door de laatste smid van Renesse Th. Lodewijk. Men ziet daar ook rouwborden, die eigendom zijn van de Stichting Slot Moermond, de daarbij behorende schildjes hangen hier ook op een Kerk en toren van Renesse na de restauratie van 1950. Het orgel in de kerk in Renesse, dat in 1954 boven de preekstoel geplaatst werd. rij; er zijn bekende namen bij zoals Haeckx, Sonsbeek, van Willigen, de Putter, Thybaut, Teelinck, van Borssele, Stoutenburg, v.d. Heuvel, Panhuys, van Gogh, Kemp, van Erp en Boomgaart. Richten we nu onze aandacht op toren en schip. De toren dateert, zoals we al zagen, uit de 15e eeuw, er is een aanzet voor een hoger nooit uitgevoerd bouwplan. Tegen de noordelijke muur staat een achtkantige traptoren. Boven de ingang zit een groot gothisch spitsboogvenster, dat tot 1950 dichtgemetseld was, maar toen van glas is voorzien, 't Resultaat van deze actie verdient alle lof; doordat de oostelijke torenmuur ook doorbroken is, is er nu een prachtige lichtinval in de kerk. De kerk van Renesse heet Jacobskerk, daar ze aan Jacobus Maior, de heilige van Santiago de Compostela, gewijd was. De jaarlijkse kerkmis ter ere van hem werd altijd op 25 juli opgedragen en gevolgd door de Jacobskermis, die ook nu nog wordt ingeluid door de klok van deze kerk. Het interieur 't Eenbeukige schip met een tijdens de restauratie van 1950 grotendeels vernieuwd houten tongewelf wordt gedragen door forse ronde zuilen met koolblad-kapitelen, het gebruikelijke type. De 17e eeuwse preekstoel is afkomstig uit de in 1959 gesloopte kerk van Eikerzee. De lessenaar dateert uit 1745; de mooie zandloper is in 1970 aangekocht en komt uit de Onze Lieve Vrouwekerk te Dordrecht. Het hele meubilair en de voorste lichtkronen zijn nieuw, behalve de aan de noordzijde,

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 4