5 tegenover de preekstoel staande Herenbank, die het jaartal 1790 van ons meekrijgt en dan ook rococo- en Lodewijk XVI motieven vertoont; het bovengedeelte van de achterste kaarsenkronen stamt ook uit de 18e eeuw. Naast de preekstoel staat een 17e eeuwse beschilderde kist, waarin het Avondsmaalsstel, bestaande uito.a. vier 17e eeuwse bekers, wordt bewaard. Adriaan Tromp 'in zijn edele leven', zo vermeldt zijn in de kerk gelegen zerk, 'Schout der Heerlijkheid van Renesse en de oosterban v.d. duyne mitsgaders dijkgraaf van het wester vierde deel van de lande Schouwen etc. etc., overleden de zesde Augustus 1754' heeft aan deze kerk twee zilveren schotels geschonken. Op deze schotels staat: 'deze schotels zijn tot gebruik van het nagtmaal des Heren door den heer Schout Adriaan Tromp vereert aan de diaconie van Renesse. Anno 1754'. De zilveren doopschaal met deksel werd aan de Hervormde Gemeente van Renesse geschonken doorJ. Hoogenboom Bzn. en Tona Theresia Vis ter gelegenheid van hun 25-jarig huwelijk op 17 september 1866. Hun grafzerk bevindt zich in de kerk bij de Avondmaalstafel. Er liggen meer zerken daar, van de predikant-docter C. Tessing (h), begraven in 1684; ook die van de aan eikaar verwante families Tromp, Bolle, Hoogenboom en Vis. Een zeer oude altaarsteen afkomstig uit de vroegere kapel en herkenbaar aan de vijf kruisjes, ligt onder de Avondmaalstafel. Het orgel tenslotte werd in 1882 door de firma Oberlingen in Windesheim gebouwd voorde Deutsche Evangelische Gemeinde in Rotterdam. In 1938 werd het door de Hervormde Gemeente van Renesse, die zich tot die tijd met een voorzanger gered had, overgenomen. Het is vele keren gerestaureerd en wel in 1938,1954 en 1985/1986. In 1954 werd het boven de preekstoel geplaatst, waar het nu nog te vinden is. Hopend de donateurs, die thuis bleven, aangespoord te hebben tot een bezoek aan de kerk in Renesse richten we nu onze aandacht op de kerk van Haamstede. Kerk van Haamstede Ook hier eenzelfde situatie. Een houten kerkje in de 8e eeuw; op de tufstenen funderingen daarvan verrees omstreeks 1100 een stenen gebouwtje, dat gewijd was aan Johannes de Doper. Het werd in 1500 door de bliksem getroffen, brandde derhalve af, maar werd in 1506 als kruiskerk, in dit geval als pseudo-basiliek, herbouwd; het hogere middenschip heeft geen vensterzone. De overname door de Protestanten in de 2e helft van de 16e eeuw Het slot Moermond in Renesse. veroorzaakte, dat men met het koor geen raad meer wist, 't dus liet vervallen en vervolgens afbrak. Van de kerk van Haamstede staan nu nog het zeer mooie schip en het transept overeind, op de viering prijkt een sierlijk dakruitertje. Over het interieur van het transept weid ik liever niet uit, men heeft het als winterkerk, consistoriekamer en voor andere bijeenkomsten ingericht, 't Zal allemaal wel practisch zijn en we willen graag aannemen, dat het niet anders kon, maar het resultaat is, zacht gezegd, pover. Maar door dit schrikkelijk feit is het schip een grote verrassing. Het interieur Twee rijen van vijf gemetselde zuilen met koolbladkapitelen schragen ook hier het houten tongewelf, halve tongewelven dekken de zijbeuken. Omdat men, naar goed Hollands gebruik, vond, dat het in de kerk vreeslijk tochtte, bood Koning Lodewijk Napoleon, de broer van de aan ons allen bekende Bonaparte, bij een bezoek aan Haamstede in 1809 zeshonderd gulden aan, waarvan een houten schot werd bekostigd, dat het schip zou afsluiten van het transept. Aldus geschiedde. Toen het schot geplaatst was preekte de Gezicht op het dorp Haamstede (ca. 1690) uit Smallegange, Cronyk van Zeeland. H A E M s"~T EDE-

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 5