6 De kerk en het kasteel van Haamstede. De kerk, een pseudo-basiliek, dateert uit 1506. dominee over 1 Cor. 13, de tekst 'Geloof, Hoop en Liefde, maar de grootste daarvan is de Liefde' die tot de dag van vandaag nog op het schot staat. Maar er is nog meer te zien. Aan de linkerkant is een globe geschilderd, waartegen een geopende Bijbel rust. Erbij liggen een gebroken juk en boeien. Daarboven stelt een zwevend engeltje met een lauwerkrans het christelijk geloof voor. Rechts is een anker te zien, de christelijke hoop, die op de rots der eeuwen steunt. In 't midden staat een altaar met een hart erop en daarboven de 'Zonne der Gerechtigheid', de Sol Justitiae. De opengeslagen gordijnen wijzen op het voorrecht van het Nieuwe Verbond, geven dus aan, dat de vrije toegang tot God gebaand is. 'Een oude kerk is de geschiedenis van heel een volk'. Ook hieraan moesten wij bij ons bezoek aan Haamstede denken. Want wat zagen we daar? Een kerk, gebouwd in de stijl van de Brabantse Gothiek (13e-16e eeuw en later), twee doopvonten, de ene uit 1250, de andere uit 1855, een houten schot uit het begin van de 19e eeuw met een voorstelling erop, waarvan letterlijk de (kunst)opvattingen van die tijd afdruipen; daarbij een 17e eeuwse preekstoel en lezenaar, een 18e eeuwse Ambachtsherenbank, een orgel uit 1920 en een Avondmaalstafel uit 1937. Men ziet dit soort kerkinterieurs op vele plaatsen en dat kan ook allemaal best. Kijken we nu nog naar enige details. De preekstoel uit 1610, strak van lijn, al renaissance, staat op een oude voet van natuursteen in een ruime dooptuin, de lezenaar is ook uit die tijd. De massief koperen kronen zijn in 1660 opgehangen. De Ambachtsherenbank (1743) die tegen het houten schot staat, boven de graftombe van de Ambachtsheren en Vrouwen, toont in zijn barokke kuif links het wapen van de familie Mogge-Collen met als hartschild dat van de Heerlijkheid Haamstede; het rechter wapen is van de familie van der Lek-de Clercq. Wij hebben bij een vorige gelegenheid het grafmonument van Mr. Pieter Mogge in de Sint-Adriaan te Dreischor gezien (zie Bulletin 14, blz. 12) en de heer van der Lek de Clercq kwamen we in het daarop volgende nummer in zijn villa 'Heesterlust' in Schuddebeurstegen. Rijke regenten, die in de 18e eeuw een belangrijke rol gespeeld hebben en daarvoor in die Heren bank, naarwe hopen, dankbaar zaten te zijn. Want 't was toen nog zoals het alle eeuwen daarvóór ook geweest was: men accepteerde gewoon, dat er Heren en knechten waren. De oude stenen doopvont, die op de juiste plaats staat (in de Z. W, hoek) is afkomstig uit de Vogezen, heeft vervolgens in één van de kapelletjes in de omtrek van Haamstede gestaan en werd tenslotte een voerbak voor het vee. Tot het kerkbestuur hem in 1937 ontdekte en er een goede standplaats voor vond in de kerk. Job Adriaan Bolle heeft op 4 november 1855 de zilveren doopvont geschonken, een present, dat hij vergezeld liet gaan van een damasten kleed ten dienste van het

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 6