7 Avondmaal. De banken in de kerk zijn nieuw, passen goed in het geheel en hebben aardige koperen kaarsenhouders, waarin in de Kerstnacht de kaarsen branden. Zowel buiten als binnen de kerk liggen zerken van belangrijke kerkvoogden, predikanten en notabelen; de daarop aangebrachte wapens zijn in de Franse tijd, toen men met veel kabaal en bloedvergieten naar gelijkheid streefde, hier en daar beschadigd. Op de oudste grafsteen in de kerk, half onder de kansel, staat de datum 1518, op de vier hoeken van deze zerk zijn vierpassen te zien, waarin de bekende symbolen van de Evangelisten staan. Links van de hoofdingang is in 1573 J.P. Witte begraven. Bij de oude klok ligt een steentje met het opschrift 'M.P. de Vis sterf 4 aug. 1586'. Hij is een van de oudst bekende voorvaders van de familie Vis uit Haamstede (zie ook Renesse). Het waren chirurgijns, waarvan latere doktersfamilies o.a. Bolle en Dobbelaar Halffman te Renesse en Middelburg afstamden. toren waren gehaald, is er één na vele avonturen in de kerk teruggekeerd. In 1983 is hij in een door gemeenteleden gemaakte klokkenstoel geplaatst, 't Opschrift op de rand luidt: 'Laus Deo- geghoten van Jacob Waghevens int jaar M.C.C.C.C.C.X.X.X.I.I.' (1532). In Mechelen is de klokkengietersfamilie Waghevens inde tweede helft van de 15e eeuw actief geweest. Gezien zijn afkomst en ouderdom was het Avondmaalszilver bij ons bezoek niet uitgestald, maar bleek zich te bevinden in een kluis in het dorp. Het bestaat uit 3 zilveren schotels waar de inscriptie '3 zilveren schotels werden door juffrouw Quirina Bolle gelegateerd aan de kerk te Haamstede tot gebruik bij bediening van het Heilig Avondmaal' op staat. De wijnkannen werden op 20 december 1824 geschonken 'ter nagedachtenis van L. Bolle en P. Kostense aan de kerk te Haamstede'. De vier zilveren kannen werden in 1655 door de Diaconie aangekocht. 't Orgel is gekocht bij de firma Dekker in Goes, de onderbouw werd aanbesteed aan timmerman de Rijke. Clement Moelijker, die zoals men ons vertelde, blind was, was de eerste organist, hij 'ving' daarvoor per jaar de enorme wedde van 100,-. De orgeltrapper was in die dagen voor 15,~ per jaar in de weer. Het orgel werd op 16januari 1921 voor het eerst bespeeld door Ds. van Maanen een vroegere predikant uit Burgh. Op die heugelijke dag hield Ds. Japchen de predikatie. Van de klokken, die tijdens de Tweede Wereldoorlog op een rauwe manier uit de Zowel in de kerk van Renesse als in die van Haamstede hangen houten borden, waarop in gothische letters de namen staan van de predikanten, die deze gemeentes hebben gediend. Dat is natuurlijk juist en interessant voorvelen, maar toch zou men er verstandig aan doen dit moeilijke werk door een vakman of -vrouw te laten verrichtenwant calligraferen is een kunst, die zeer veel studie vereist en waar veel bij komt kijken. Wij zien althans de calligrafe, die zich opgewekt te midden van onze donateurs beweegt, te vaak hoofdschuddend bij deze producten van goed-bedoelde huisvlijt staan. De middeleeuwse doopvont in de kerk te Haamstede. De Ambachtsherenbank uit 1743. 17e eeuwse kansel. 't Transept en het schip van de kerk te Haamstede. Op de viering staat een dakruitertje.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 7