Met de donateurs naar de westhoek van Schouwen en Neeltje Jans: 27juni 1987 3 DRS. P.S.J. BEEKHOF-KOOLE Kerk ie p.enessr De kerk van Renesse In het begin van de 13e eeuw moet Renesse al een Romaanse kapel gehad hebben met daarbij een losstaandetoren. De luidklok van Pieter van Bormen met het randschrift 'Salvatrix seculi, Stella maris succurret' (moge de redster van de eeuw, de sterre der zee ons te hulp komen) vermeldt het jaartal 1458, toen stond die toren er dus al. Aan het oude kerkschip (ongeveer 1207) werd omstreeks 1300 een koor toegevoegd. In 1605 werd een nieuw schip tegen de al bestaande toren gezet. Inmiddels waren er ingrijpende dingen gebeurd, de Reformatie was tot Zeeland doorgedrongen - vanaf 1576 heeft Renesse predikanten in plaats van pastoors gehad - en 't al ontworpen nieuwe gothische koor bleek toen overbodig. Wie iets wil schrijven over Zeeuwse steden of dorpen, moet in z'n achterhoofd een groot aantal steekwoorden hebben. Wij tonen u meteen een zichtzending: stormvloeden, burchten tegen de Noormannen, houten kerkjes tussen 800-1000, later Romaanse stenen kerkjes met torentje, schip en koortje, die weer verbouwd zullen worden inde stijl van de Brabantse Gothiek. Dan de Reformatie in de 16e eeuw, de overname van de oorspronkelijk Rooms Katholieke kerken, iets dat vaak gepaard ging met afbraak of verwaarlozing van de koorpartijen. Voorts adellijke Heren, later Ambachtsheren, verwoestingen door blikseminslag, branden of oorlogsgeweld. En met deze opsomming zijn we er eigenlijk nog lang niet. We gingen met een grote bus vol donateurs nog een keer naar Schouwen en wel naar Renesse, Haamstede en Burgh. Wat we daar zagen laten we u in dit artikel weten. De Heren van Renesse Wanneer het woord Renesse (of Rietnisse landtong met riet) valt, denken we al gauw aan een mooi gothisch kerkje, dat midden in een wijde kerkring staat. En ook aan de Heren van Renesse, een oud Zeeuws adellijk geslacht 'hebbende', zoals Kok zegt, 'door de meeste vereenigde Gewesten zeer uitgebreide takken geschoten'. Hun geschiedenis is sterk verweven met die van de strijd tussen Holland, Zeeland en Vlaanderen. Tot een van de eerste Renesse's, die in de geschiedenis enig reliëf krijgt, behoort Kerk van Renesse na de restauratie van 1977 1978. toren uit 15e eeuw, schip uit1605. Costijn van Zierikzee. Want het staat vast, dat Floris IV, graaf van Holland, op 15 mei 1250 z'n haaimanlanden (schrale duingronden) en vronen in het westelijk deel van Schouwen (met uitzondering van Burgh en Haamstede) met Costijn voor diens bezittingen in Zierikzee ruilde. Ten oosten van het huidige Slot Moermond, dat nu een 17e eeuws uiterlijk vertoont, bouwde Costijn tussen 1230-1244 een versterkt Huis, dat echter in 1297 door Wolfed van Borssele in opdracht van Graaf Jan I van Holland verwoest werd. Waarna Arend van Haamstede op de fundamenten in 1340 een nieuwe zware woontoren optrok. Over het Slot Moermond en de Renesse's, die in 1313 hun Schouwse bezittingen voor goederen in Baarland en op Walcheren met de Graaf van Holland Willem III zouden ruilen, is een boeiend Bulletin te vullen, maar wij doen dit bij deze gelegenheid niet, omdat het ons om de kerk van Renesse gaat. Kerk van Renesse omstreeks 1910.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1987 | | pagina 3