11 Tenslotte bekijken we de tegen de oostwand neergezette epitafen en grafmonumenten. Een aantal, dat vroeger in de kerk aanwezig was, heeft de plundering van 1580 niet overleefd, zoals het monument voor de Heren van Bergen, dat in het koor stond. Een deel ging ook bij de verwoesting in 1747 verloren. Van de vijf monumenten, die er nu weer puntgaaf bijstaan, liepen er drie grote schade op tijdens de brand van 1972, van de twee overigen was er één kort tevoren gedemonteerd; het andere stond op een plaats, die het vuur niet bereikte. U ziet daar nu twee 16e eeuwse epitafen en wel van Adriaan van Reymerswaal en zijn vrouw Joanna van Glymes en, omgeven door twee rijen van acht kleurige kwartierwapens, dat van Jeronimus van Tuyl van Serooskerken en Eleonora Micault. Het grafmonument van Willem Van der Rijt en Judith van Aeswijn heeft drie nissen. De echtgenoot, die oorlog voerde voor de Staten-Generaal en de Koning van Engeland, heeft het bij de dood van zijn vrouw opgericht. Er zijn veel steensoorten, zelfs Gotlandse steen, voor gebruikt, 't Tweede grafmonument, dat Lodewijk de Kethulle en zijn vrouw Emerentia van Ravensway gedenkt, is van hetzelfde type. Deze Lodewijk, tussen 1618-1631 gouverneur van Bergen op Zoom, ruiteraanvoerder in het Staatse leger onder Prins Maurits, heeft in 1622 z'n stad tegen Spinola verdedigd. Het fronton toont in reliëf een 'historische' scène. Gedurende het beleg van Deventer werden de troepen van Maurits door een Albanese ruiter uitgedaagd, die zich als een Goliath gedroeg. Met toestemming van Maurits nam Lodewijk de uitdaging aan. Dit werd haast zijn ondergang, daar de Albanees, tijdens het duel, tegen alle regels in, z'n pistool trok. Resoluut sloeg de Kethulle toen de hand met het wapen eraf, waarna de Albanees zich overgaf. De hand is links op het reliëf duidelijk te zien; hoe het de bewuste Albanees verder verging kunnen we makkelijk raden. Verreweg 't aangrijpendst en indrukwekkendst is het monument voor Charles Morgan, die van 1631-1642 gouverneur was van Bergen, het wordt toegeschreven aan Frangois Dieussart (1600-1661). De onderbouw is van Doornikse steen, de dekplaat van Gris des Ardennes, het bovendeel van wit Carrara-marmer. Er hangen zestien wapenschilden op de pilasters en in de koepel. Op de voorgrond ligt het enigszins geschonden beeld van een krijgsman op een dodenmat, waarbij de wapenrusting tot in de kleinste details is aangegeven. In de nis stonden vroeger drie figuren: Anna, de dochter van Charles, die het monument voor De ruïne van de kerk na de brand van 1972. haar vader oprichtte, haar dochter Elisabeth en het nu verdwenen beeld van haar zoon Thomas. Dieussart heeft enige tijd als portret-beeldhouwer aan 't Engelse Hof gewerkt, waar hij de nieuwe barok-stijl introduceerde. Charles Morgan, Engels edelman, heeft een schitterende militaire carrière gemaakt in het Engelse en Staatse legeren in dienst van de Koning van Denemarken. Wie meer over de monumenten in Bergens kerk wil weten, leze een artikel hierovervan de hand van H. Tummers in het hieronder genoemde boek over Bergen op Zoom. In elk geval weten degenen, die 't geduld hebben opgebracht deze bijdrage te lezen, nu wat hun daarte wachten staat. We bezoeken in Bergen een kerk, die in steeds gewijzigde vorm tot de roem van de stad heeft bijgedragen. Bronnen: - 'Bergen op Zoom. gebouwd en beschouwd'. Uitg. Canaletto. Alphen aan de Rijn. 1987. De artikelen in dit boek van- R. de Kind'De plaats van de Sint-Gertrudiskerk in het werk van Evert Spoorwater'. C.J.A.C Peeters: 'Het Nieuwe werk als het bijna mogelijke'. P. Ie Blanc 'De beschildering van het Interieur' WA van Ham: Van Bouwval tot Huis voor het Woord'. W.A. van Ham: 'Vorming en voortbestaan van het Middeleeuwse stadsbeeld'. H.Tummers:'Vijf grafmonumenten'. - Prof.Dr Ir. C.L. TemminckGroll: 'de Sint-Geertruidskerk te Bergen op Zoom'. Uit Bulletin van de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond. Februari 1956. - Taxandria: tijdschrift voor Noord-Brabant, Geschiedenis en Volkskunde Nummers 30,3143,44 - Keldermans, een architectonisch netwerk in de Nederlanden'. Staatsuitgeverij den Haag. Gemeentemuseum Markiezenhof. Hierin de artikelen van R. Meischke en Bianca van den Berg - C. Slootmans 'Jan met den Lippen, zijn familie en zijn stad'. Uitg. Ad Donker, Rotterdam/Antwerpen. - C. Slootmans: 'Bergen op Zoom, de stad der Markiezen Amsterdam 1949, pag. 100 en vlg. - Prof. J.J.M. Timmers- 'Christelijke symboliek en Iconografie'. Uitg Unieboek B V.. Bussum. - Wies van Leeuwen: 'Langs de oude Brabantse Kerken. Westelijk Brabant'. Uitg. Bosch en Keuning, Baarn - Kunstreisboek voor Nederland. Uitg P.N. van Kampen en Zoon. Amsterdam - Jean Bony: French Gothic Architecture of the 12the en 13the Centuries'. Berkeley Los Angeles London 1983. - Dieter Kimpel und Robert Suckale- Die gotische Architectur in Frankreich 1130-1270', Miinchen1985. - E. Neurdenberg: 'De Zeventiende eeuwse beeldhouwkunst in de Noord. NederlandenAmsterdam 1948, Biz. 105-126. - Bulletin van de Stichting 'Oude Zeeuwse Kerken', no. 16 vanaf biz 8.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 11