20 van de moordenaars bevatte deze slechts twee kopgens. De misdaad bleef niet onopgemerkt, de daders werden gegrepen en ter dood veroordeeld. Op het moment dat het vonnis voltrokken zou worden verscheen Sura, die de misdadigers vergiffenis schonk. De begenadigde moordenaars mochten blijven leven en zo kon men dan toch de kerk voltooien. Het oudste muurwerk van de kerk dateert van omstreeks het jaar 1280. Het is te vinden aan de noordzijde van de Onze Lieve Vrouwekapel. Daaropvolgtdetoren. waarvan de bouw in de eerste helft van de veertiende eeuw begonnen werd. Overigens bestaat er een zogenaamd Calendarium, geschreven door Pieter Michielsz, dat dateert uit het jaar 1168 waarin al sprake is van een kerk met een toren. Torens hadden in de middeleeuwen een belangrijke symbolische betekenis, zij wezen immers naarde hemel. In 'Der Leken Spiegel' kan meniezen: Die hoghe torre die daer staat Wijst onsere erve daer boven Daer d'ingle Gode loven Daer wi na selen poghen Men heeft bij werkzaamheden in de toren wel een steen gevonden met als inscriptie FUNDATASUM 1339'. maar het is allerminst zeker of steen en toren bij elkaar horen. De toren werd, hoewel er eeuwen aan gebouwd en geknoeid was. nimmer voltooid. Zelfs de vele steen boeten, een straf in de vorm van een aantal aan de kerk te vermetselen stenen mochten niet baten. Een stenen achtkantige spits die in de bedoeling lag werd niet voltooid. De reden hiervan moet gezochtworden in de noordwaardse verzakking van de toren. Er is van deze spits nog wel een afbeelding bewaard gebleven. Aan de noordzijde van de kerk bleef nog een restant bewaard van het oude kerkhof. In de middeleeuwen was dit kerkhof van de openbare weg gescheiden door houten roosters. Over de functie daarvan doen verschillende meningen de ronde; zo zouden zij dienen ter wering van de varkens, die zoals bekend in de middeleeuwen vrijelijk over straat scharreldenEen andere mening is dat de duivel met zijn bokkepoten de roosters niet zou kunnen overschrijden. De derde mening, misschien de meest logische, is dat er geen gewijde aarde van het kerkhof op de openbare weg terecht zou kunnen komen. De kerk van Dordrecht behoorde tot de belangrijkste kerken van Holland. Na aanvankelijk parochiekerk te zijn geweest, werd zij in 1366 door de bisschop van Utrecht tot collegiale kerk verheven. De vestiging van een kapittel had voor het gebouw verstrekkende gevolgen. In het laatste kwart van de 14e eeuw begon een grote herbouw van de kerk. De muren van het dwarsschip en de zijkapellen van het schip dateren nog uit deze periode. De Dordtenaren stonden in de middeleeuwen bekend als een vroom volk. Hun processies en in het bijzonder de processie van het Heilig Hout op St Pieter en Pouwelsdag waren evenementen die het volk van heinde en verre op de been brachten. Aan de pracht en praal van de voornaamste kerk van het graafschap Holland kwam een voorlopig einde met de stadsbrand van 1457. Een gedeelte van de kerk werd in de as gelegd, de zijkapellen liepen grote schade op maar het Plattegrond van de Grote Kerk te Dordrecht, 1926. 1. Kerkingang, westzijde. 2. Trap in den toren. 3. St. Olofskapel. 4. St. Barbarakapel. 5. St. Catharinakapel. 6. St. Andrieskapel. 7. H. Kruiskapel. 8. Kapel van den H. Naem Jhesu. 9. Kerkekamer. 10. Kerkingang, noordzijde. 11. Toiletten. 12. Beelaerts- ol Pompekapel. 13. St. Ellsabethsaltaar. 14. Gedenkteeken J. C. Schotel. 15. St. Surakapel. 16. Trap naar het sterrengewelf. 17. Z.g. trouwkamer. 18. Meerdervoortskapel. 19. Jcrusalemskapel. 20. Kerkingang, oostzijde. 21. Kerkingang, zuldoostzijdo. 22. St. Joriskapel. 23. St. Lodewijks- of Munters kapel. 24. St. Apoloniakapel. 25. St. Pancraskapel. 26. Muylwljckskapel. 27. St. Janskapel. 28. St. Jacobskapel. 29. St. Petrus- en Pauluskapel. 30. Voormalig kantoor van kerkmeesteren. 31. Voormalige zuideringang of ijzeren deur. 32. St. Poncinanskapel. 33. St. Nicolaaskapel. 34. St. Ausbertuskapel. 35. St. Annakapel. 36. St. Stevenskapel. 37. Vuurhuls. 38. Marmeren predikstoel en doophek. 39. Altaar van het Heilig Hout. 40. Koorhek. 41. Koorbanken. 42. Voormalig Hoogaltaar.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 20