21 Toren Grote Kerk te Dordrecht. beschadigde natuursteen kon later met behulp van pleisterwerk opgelapt worden. Pas gedurende de laatste restauraties heeft men het beschadigde werk door echt natuursteen vervangen. De kerk is geheel in steen overwelfd, iets dat de luchtbogen aan de buitenzijde van het middenschip al hadden doen vermoeden. De meeste gewelven dateren uit de jaren tussen 1457 en 1500. De beeldenstorm ging aan de kerk goeddeels voorbij, dit tot grote tevredenheid van de landvoogdes Margaretavan Parma. Zij getuigde daarvan in een brief aan de Dordtse regering. Toch werd een persoon, een zekere Jacob Raidt, veroordeeld om 'gehangen en mitter korde geworcht te worden' wegens het in stukken gooien van beelden in de kerk. De koorbanken met hun voortreffelijke snijwerk vormen een verhaal apart. Vergelijk eens het weergaloze renaissance-snijwerk van Jan Terwen met de al even uitdrukkingsvol gesneden misericordes (zitjes aan de koorbanken waar de leden van het koor gedurende de urenlange gezangen op konden steunen). Het beeldhouwwerk in deze kerk is van hoge kwaliteiten en wordt in Nederland nauwelijks geëvenaard. Het Onze Lieve Vrouwekoor, ter zijde van de noordelijke kooromgang, werd volgens de stedelijke rekeningen over de jaren 1284-'85 in dat laatste jaar voltooid en gewijd. Hoe de oorspronkelijke vorm van dit koor was valt niet meer te zeggen, maar we weten uit een acte van 1434 dat er aan de procuratoren geld verstrekt werd om een gewelf aan te brengen. De huidige vorm dateert uit 1462, toen het hersteld was nadebrand.Hetis ook in het bezit geweest van fraai gestoelte, maar dat is bij de brand van 1457 verloren gegaan. Al eerder was dit koorgestoelte het doelwit geweest van vernielingen, want de Dordtse jeugd scheen er een bepaald genoegen in te scheppen de neuzen van de beelden af te snijden. Er werd zelfs een speciale keur uitgevaardigd om dit vandalisme tegen te gaan. Het middenschip en het hoge koor worden omgeven dooreen krans van 23 kapellen. Sommige van deze kapellen zijn door

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 21