6 Aquarel van Hans Bol uit 1587 met Grote Markt van Bergen op Zoom. Gezicht op de Korenmarkt te Bergen op Zoom vanaf de Noordwal. Links op de achtergrond de toren van de kapel van het Cellezusterklooster. Rechts de Smt-Gertrudiskerk met links daarvan het vervallen 'Nieuwe Werck'. Pentekening door Barnardus Klotz uit 1671 1672. Toestand Grote Kerk in 't midden van de 17e eeuw. Bol uit 1587 te bekijken, waarop de Grote Markt te zien is met de imposante kerk, de Lakenhal (rechts) en alle middeleeuwse bouwtechnieken: houtbouw, vakwerkbouw, stenen huizen, poorten enz. Toen de strijd eenmaal was opgegeven, schreef men het 'Nieuwe Werck' af. De restanten in de 2e helft van de 17e eeuw zijn duidelijk te zien op pentekeningen van Barnardus Klotz uit 1671 '1672. Hierbij past de verzuchting van de heer W.A. van Ham in het pas verschenen boek over Bergen op Zoom'het kerkgebouw, dat tot de luister van de stad had moeten bijdragen, werd een bouwhistorisch weliswaar interessant, maar toch duidelijk gefrustreerd geheel. Dit is nog verergerd door de rampzalige beschieting van 1747 die de schitterende stadskerk van Spoorwater reduceerde tot een sober restant'. De Sint-Geertruidskerk in Hervormde handen Laten we nu in de geschiedenis een paar stappen teruggaan en ons concentreren op de Tachtigjarige Oorlog. Tussen 15 augustus - 8 november 1580 werd de kerk door 'soldaten ende gereformeerden' geplunderd, 'teenemale van binnen berooft', een ongelukkige actie, die verhullend de 'brekinghe' van de kerk genoemd werd. Nadat de Staten van Brabant aan de laatste Markies Jan van Wittem de macht hadden ontnomen, omdat hij, naar hun mening met de Spanjaarden in Breda complotteerde en ook de nog katholiek gebleven leden van het stadsbestuur en van de vier Hoofdgilden waren omgeturnd of weggestuurd, kwam in de loop van 1581 de Sint-Geertruidskerk in Hervormde handen. Er was vanaf 1583 veel deining in de stad vooral, toen Vlaanderen en Antwerpen weer in Spaanse handen gevallen waren en Bergen op Zoom dus een grensvesting werd, waaruit vele bewoners angstig wegvluchtten. Soldaten werden toen in de kerk gelegerd, waarbij het koor tot kruithuis diende. Van een dergelijkgebruik knapt een kerk doorgaans niet op. De Vlaamse predikant Jacob Baselis minor sprak dan ook over 'deze arme verdrietelijcke stad'. Herstel van de kerk bleek dringend nodig. 'De gelasen staende in den nyeuwen choor worden gebruikt om daermede te repareren de oude hoofdkercke' lezen we in het tijdschrift 'Taxandria' nr. 31De 'reparatie' van het kerkgebouw verliep niet snel, ook nu remde geldgebrek de ijver in hoge mate. Collecte's brachten onvoldoende op, de verkoop van de ornamenten uit de oude kerk viel tegen, ook die van de restanten van de Minderbroerderkerk; bovendien liet de drossaard stenen uit de kerk halen ten behoeve van de vestingwerken. Doordit alles kon pas in 1586 met het werk begonnen worden. De Hervormden hadden in

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 6