9 Achtergrondschildering voor het Sacramentshuis. Noord-westelijke vieringpijler van het Epitaaf van Jeronrmus van Tuyl en van Eleonora Micauitnade restauratie 1987. (Boek zogenaamde Nieuwe Werck. Lam Gods. Bergen op Zoom blz 194) verloren ging, namelijk het hele schip mét zijn inventaris. Beleidsproblemen frustreerden geruime tijd de wederopbouw van het nieuwe schip, men overwoog zelfs op die plaats een pleintje aan te leggen. Tenslotte werd, omdat dat plan onverbiddelijk zou leiden tot verder verval voor een nood-bedaking gekozen waarbij een gecamoufleerde moderne staalconstructie het platte dak zou dragen, 't Schip is zo een open ruimte geworden zonder zuilen, alleen de vier vieringpijlers staan nog overeind. Ervóór staan de stalen dragers van het nieuwe dak, vierkante kolommen, die op een lage voet aan de grond zijn bevestigd. Aan de binnenkant rusten drie houten tongewelven op grote liggers. Het resultaat is een kerkschip met zijkapellen groot en ruim als een hal en een mooi koor, dat nauwelijks enige relatie heeft met het schip. Anders gezegdmen mist de zuilen en de lichtbeukzone. De Sint-Gertrudiskerk. gezien vanuit het noord-westen 1986. 1969 aan de gemeente Bergen op Zoom werd overgedragen. Erwerddoorde restaurateur van het Markiezenhof E.A. Canneman een plan ontworpen, dat herstel van de kerk met z'n 18e eeuwse details omvatte. Men had het oostelijk dwarsschip evenwel nauwelijks gerestaureerd, toen, bij een grote brand op 10 april 1972, weer vee! Vooral onder jonge architecten is er een stroming, die reconstructie van het bestaande een achterhaalde zaak vindt, zij zijn van mening, dat bij voorkeur eigentijdse oplossingen moeten worden toegepast, waarmee ze hun stempel duidelijk op een door hen gerestaureerd oud gebouw

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 9