De Grote Kerk te Dordrecht 19 Bronnen: - Bestek en Conditiën, volgens welke de Gouverneurvan Zeeland, ingevolge een besluit van Zijne Majesteit, en op authorisatie en op nadere approbatie van de Commissaris-Generaal voor het Onderwijs, de Kunsten en Wetenschappen zal aanbesteden, het verplaatsen van het Praalgraf van de gebroeders Evertsen, uit de Sint Pieters Kerk naar de Nieuwe Kerk binnen de stad Middelburg. - Bruin, M.P. de, Het hart dier wereld: de abdij en de abdijkerken van Middelburg. Bulletin 5 Stichting Oude Zeeuwse kerken, 1980. - Bruine, W.D. de, Dagboek van Jacob Hendrik Schorer28 juli 1809 - 6 december 1810, uitgegeven door Mr. W.D. de Bruine, Archief Zeeuwsch Genootschap 1963. - Frederiks, J.A., De abdij te Middelburg. De Ingenieur 1904, nr. 31Gemeente Archief Middelburg, knipselverzameling Van Wallenburg. - Jonge, J.C. de, Levensbeschrijving van Johan en Cornelis Evertsen, luitenant-admiralen van Zeeland. 's-Gravenhage, 1820. - Kanter, Phnz, J. de, Ontblooting van het herstelde praalgraf van Jan en Cornelis Evertsen (18 maart 1818). Middelburg, 1818. - Keller, T., Hymne in steen: de Middelburgse Abdijkerken, 1953. - Kok. G.A. de, Abdij van Middelburg. Middelburg, 1966. - Lussanet de la Sablomère, H. de, Eemge beschouwingen bij en over de restauratie van de Abdijkerken te Middelburg, uitgevoerd onder leiding van de architecten H. van der Kloot Meyburg en Ir. A. Rothuizen. Zeeuws Tijdschrift 3 (1953). - Neurdenburg, E., De 17-eeuwsche Beeldhouwkunst in de Noordelijke Nederlanden. Amsterdam, 1848. - Notten, M. van, RomboutVerhulst: sculpteur 1624-1698. Den Haag, 1908. - Rijksarchief Zeeland, Notulen van de Staten van Zeeland en de Gecommitteerde Raden van Zeeland. - Rijksarchief Zeeland Aanwinsten 1960 no V sub 363. - Scholten, F.T., Rombout Verhulst in Groningen. Zeventiende eeuwse praalgraven in Midwolde en Stedum. Stad en Lande, historische reeks, 1983. - Swigchem, C.A. van, Brouwer, T. en Os, W. van, Een huis voor het Woord. Het Protestantse kerkinterieur in Nederland tot 1900. 's-Gravenhage, 1984. - Unger, W.S., De monumenten van Middelburg. Maastricht, 1941. Met dank aan de heer W.P. van der Heyden te Middelburg. L.VANDRUTEN Een vriend van mij, afkomstig uit Dordrecht vertelde mij hoe hij vroeger, toen hij nog klein was, aan zijn vader vroeg of ze de kerk konden bezoeken. 'Later jongen, als hij klaar is', antwoordde deze. Nog nooit heeft hij de kerk van binnen kunnen bezichtigen, hoewel hij de dertig ruim is gepasseerd. Na een grondig herstel, dat vele jaren in beslag genomen heeft pronkt de kerk thans weer in volle glorie. Wie kent niet haar karakteristieke silhouet en haar bekoorlijke ligging aan de rivier, vanouds een bron van inspiratie voor de schilders van het Nederlandse landschap. Plan voor de achtkantige torenbekroning, tekening uit de achttiende eeuw naar een verloren gegaan schilderij. Alvorens aandacht te besteden aan de geschiedenis van het kerkgebouw, verdient het aanbeveling iets te vertellen over de geschiedenis van Dordrecht. De stad Dordrecht is een van de oudste van Holland en wordt reeds in een handvest van 1220 genoemd. Al in het jaar 1271 wordt erom de stad een gracht gegraven. De stad komt in de veertiende eeuw tot grote bloei doordat graaf Jan haar het stapelrecht verleent. In de vijftiende eeuw neemt de voorspoed af, de stad krijgt achtereenvolgens een zwaar beleg (in 1418 door Jan van Brabant), een watersnoodramp (de Sint Elisabethsvloed van 1421en een grote stadsbrand 1457) te verduren. Toch blijft Dordt een welvarende stad, al wordt ze in de zestiende en zeventiende eeuw door steden als Amsterdam en Rotterdam overvleugeld. Er is van de vroegere schoonheid, ondanks alle rampen, nog veel bewaard gebleven. Het loont beslist de moeite u daar bij een bezoek aan deze stad van te overtuigen. Het bochtige verloop van de Voorstraatshaven en de Wijnhaven, aan beide zijden begrensd door respectievelijk de Voorstraat en de Wijnstraat, bepaalt de plattegrond van de stad. In de vijftiende eeuw groef men aan de zijde van de rivier de Nieuwe Haven en in latertijd de Wolwevershaven en het Maartengat. In deze buurten speelde de handel zich af, terwijl de ambachtelijke bedrijven een plaats vonden in de dwarsstraten van voornoemde Wijn- en Voorstraat, de Groote Kerksbuurt en de Groenmarkt. De Grote Kerk werd hoogstwaarschijnlijk gesticht op instigatie van graaf Dirk V. Er bestaat echter ook een wat minder officiële lezing van dit feit. De legende van St Sura verhaalt ons het volgende. Omstreeks het jaar 1000 leefde er op de plaats waar nu Dordrecht ligt een vrome maagd, Sura genaamd, die haar godsdienstige plichten vervulde voor een Mariabeeldje, dat bij de rivier in een boom hing. Op een goede dag verscheen een engel die haar opdroeg op deze plaats een kerkte stichten. Deengel wees niet alleen de plaats aan, maar ook de juiste maten. Over het loon van de werklieden hoefde Sura zich ook geen zorgen te maken. De Voorzienigheid stelde Sura in staat haar werklui dagelijks een 'kopgen' te betalen. (Een kopgen is een munt die gedurende de middeleeuwen in omloop was. Vergelijk de kopeken, een Russisch muntje.) Uiteindelijk toog men aan de arbeid en na iedere werkdag trof Sura twee kopgens in haar buidel aan. De werklieden veronderstelden dat zij erg rijk moest zijn, omdat zij dag na dag hun geld kregen. Het snode plan rees Sura te doden en haar buidel te roven. Zo gezegd zo gedaan, Sura werd met een steek van een vismes in de hals om het leven gebracht en haar buidel geroofd. Tot stomme verbazing

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 19