Nieuwerkerk en schonk onder meer voor de kerk drie koperen kronen met electrische kaarsen en voor de consistoriekamer (de voormalige sacristie) een kleine kroon. Avondmaalsbekers De kerk is in het bezit van een viertal bijzondere en waardevolle zilveren Avondmaalsbekers. Deze bekers zijn alle vier verschillend gegraveerd, maarvormen duidelijk een eenheid getuige de volgende inscriptie op elk van de vier: 'Dese 4 Beekers sijn gegeve aan de kerke tot gebruijk van het Heylygh Avontmaal door Lieven Huybreghtse1715'. Lieven Huybreghtse, 'wonende onder de jurisdictie van Bodlant', legateerde in zijn De oude toren, door de Duitse bezetters opgeblazen op 3 februari 1945. (Streekarchivariaat voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Zierikzee) testament, verleden voor notaris Hendrik Smith op 13 oktober 1708 aan 'de kerk alhier binnen Nieuwerkerke in Duveland tot het gebruijk van 't Heijlig Avondmaal vier silvere bekers waarvan er drije ten naasten bij van egale grootte zijn en het vierde wat kleender dat den testateur wilt dat bij den Eerw. kerkenraad sal worden vermangeld (verruild) om alzoo vier ten naesten bij van een grootte te hebben, waar toe den testateur wilt dat na zijn overlijden uijt des selfs goederen aan den EE. kerkenraad zal worden gegeven een somme van twee silvere ducatons (dukaton: zilveren munt ter waarde van 63 stuivers), gelijk vooren is gesegt om den kleensten beker te vermangelen'. Hubregt Lievensen. zoon van Lieven Hubregtsen en lid van de kerkeraad, deed in de vergadering van 30 juni 1715 mededeling van het legaat van zijn vader. De testateur had bepaald dat de tekst 'tot gedagtenisse van hem' in de bekers zou worden gegraveerd.terwijl hij verderop straffe van terugkeer naar zijn wettige erfgenamen bepaalde 'dat deselve nooit sullen worden verkocht of beleend'. Verder stelde hij vast dat de 'bekers zijn gemerckt als volgdeen IP en een 11 de bruijne, wegen deze twee twaelf oneen en agtien engelsen, en de twee laeste wegende veertien oneen en viertien engelsen gemerckt Wl en het ander LH'. Bekijken we de bekers dan zien we in de bodem de volgende letters gegraveerd: bij de eerste IP.de tweede IIDB.dederde WIMAGGDB en de vierde LHCG. Het blijft vooralsnog een raadsel wat de betekenis van deze letters is. De bekers zijn voorzien van de keurmerken van twee verschillende Zierikzeese zilversmeden. De toren De zwartste dag in de geschiedenis van dit merkwaardigste van alle Duivelandse gebouwen is ongetwijfeld 3 februari 1945 geweest. Op deze dag, drie maanden voor de bevrijding van dit deel van Zeeland, is de toren volkomen doelloos en nutteloos door de Duitse bezetters opgeblazen. De toren, evenals het koor gebouwd in de gotische stijl van het laatste kwart van de vijftiende eeuw, was architectuurhistorisch van bijzondere betekenis wegens het zeshoekige grondvlak. Dit bestond uit zes gelijkzijdige driehoeken, met als basis 4.75 meter. De middellijn was dan ook 9,50 meter. De hoogte tot aan de trans was 6 x 4,75 meter ofwel 28,50 meter. De toren had twee zolders; op de eerste zolder was het uurwerk geplaatst en op de tweede de luidklok. Maar deze klok was in 1945 al niet meer aanwezig. Ze lag op de bodem van het I Jsselmeer, in het schip dat de klokken uit

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 13