15 Zij werd niet gesmolten tot huls of tot bom, Maar nu in vrijheid klonk haar sonore gebrom. En als zij dan straks wordt geluid in de toren, Zodat iedereen weer haar klanken kan horen, Men zal op het dorp het uitzingen van vreugde, Bij d' aloude klanken die iederzich heugde. Veel jaren vergleden dat het torenfonds werd gesticht, Nu wordt het dan werkelijkheid, 't grote werk wordt verricht. Wij hopen dat het gelukken mag deze bouw, Vanaf haar spitse waait dan fier het rood, wit en blauw. Veel eeuwen doorstond zij als fier monument, Door heel het land om zijn bijzonderheid bekend. Veel klokkeluiders hebben geluid aan het touw, Bij hoogtijdagen, maar ook dikwijls bij rouw. Doch straks zal dit ook wel mechanisch geschieden, En niet meer door klokluiderslieden. De klok zal zich in klaagzang doen horen bij 't begraven, Van allen die een steentje voor de bouw hebben bijgedragen. Haar gelui zal verzeilen deez' droeve gang, Of het leven heel kort was, of ook wel zeer lang. Scherp wijst haar spits omhoog en beduidt: daar is het leven, Hier op deez' aarde, daar zijn wij maar even. Maar ook luidt zij op nationale hoogtijdagen, Als vlaggen van de huizen wapperen in vrolijke vlagen. Dat zij nimmer mag luiden bij noodweer of brand, Of vijandelijke legers bespringen het land. Wij zijn als burgers verheugd met de raad, Dat dit besluit verzegeld opgetekend staat. Met medewerking van provincie en het hele land, Wordt deze toren herbouwd door eendrachtige hand'. - JanseH.. Kerken en torens in Zeeland. Zaltbommel. 1969. - Joosting Mr. J.G.C. en Mr. S. Muller Hzn., Bronnen voor de geschiedenis van de kerkelijke rechtspraak in het bisdom Utrecht in de Middeleeuwen. Eerste afdeling. De indeling van het bisdom. - Jumelet Azn S. A.De toren en de kerk van Nieuwerkerk. in Zierikzeesche Nieuwsbode nr. 23715,23 april 1985 - KokH.J., Inventaris van de kerkpatrocinia in het Zeeuwse deel van het middeleeuwse bisdom Utrecht, in Archief Zeeuwsch Genootschap 1972-1973. - PolsC.P.. Gekwelde grond. Schouwen-Duivelandin ramp en herstel, Zierikzee, 1977. - PolsC.P., Nieuwerkerk in oude ansichten.Zaltbommel, 1975. - Swigchem C. A. van, 200 jaar monumenten van bouwkunst in Zeeland, in Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1769-1969. Bronnen: - Bruin M.P. de, De drie ringen. inZeeuwsTijdschrift1975, pag. 108-111 - Chavannes-Mazèle.a.C., Langs de oude Zeeuwse kerken. Baarn, 1975. - Dekker C., Zuid-Beveland. Assen, 1971. - Encyclopedie van Zeeland, deel I. pag. 192. deel II. pag. 127. - GnjpmkP.M., Register op de Parochiën, altaren, vicarieën en de bedienaars zooals die voorkomen in de Middeleeuwsche rekeningen van den officiaal des aartsdiakens van den Utrechtschen dom. Amsterdam. 1914. - Hoffer A Nederduytsche Poëmata. Amsterdam. 1635 - Water J.W. te. Kort verhaal der reformatie van Zeeland in de zestiende eeuwe. Middelburg. 1766. - Westerhof M.G., Kerk en toren te Nieuwerkerk in Duiveland, in jaarboek vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland 1976. - Archief Hervormde Gemeente Nieuwerkerk. onder beheer van Streekarchivariaat voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland te Zierikzee - Rijksarchief in Zeeland. Middelburg, inv. Lasonderno. 4675, testament Lieven Hubregtsen. - Zierikzeesche Nieuwsbode dinsdag 2 juli 1872. advertentie verkoop lichtkroon Met dank voorde verstrekte informatie aan pastoor F. W.J. Bastiaensen te Goes, M. van Dijke te Dordrecht, J. Goedegebure te Nieuwerkerk, C.P. Pols te Zierikzee, W. Stoutjesdijk te Nieuwerkerk, Dominee M G. Westerhof te Bruimsse en Streekarchivariaat voor Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland te Zierikzee. De in 1976 gereed gekomen nieuwe toren. (coll. C.P. Pols. Zierikzee) W'iC<y:

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 15