De Nieuwe Kerk te Zierikzee* Oproep tot samenbundeling van krachten op het gebied van monumentenzorg 16 DRS.H W HIETKAMP Indien wij de instelling en ideeën hadden gehad van onze voorouders uit 1832, dan zat u vermoedelijk nu in een opengewerkt gedurfd modern gebouw. Transparant van vormgeving, met veel glas, buiskonstrukties en lijnenspel van beton. Financieel zou dat waarschijnlijk ook voordeliger zijn geweest. De opbouw werkt niet alleen veel efficiënter, maar als je de muren van het oude gebouw met wat buskruit laat springen, levert dat ook nog wat op. Hadden onze voorouders per slot ook niet een batig saldo van de afbraak ten bedrage van 31.000,-? En toch zitten wij vandaag 'in deze zeer geschikte en nette kerk in tempelformaat', om het met de woorden van de rijksoverheid uit die dagen te zeggen. Bent u het eens met de mening van de Zierikzeesche Nieuwsbode, als zij ter gelegenheid van de opening op 21 mei 1848, De Nieuwe Kerk te Zierikzee. nu bijna 140 jaar geleden, schrijft: 'dat de inrichting van de kerk zich kenmerkt door doelmatigheid en sierlijke eenvoudigheid'? Want het ging in die dagen om eenvoud en goede smaak. De samenhang derdingen, gebonden in rechte lijnen en eenvoudige ornamentiek, was erg belangrijk. Maar niet iedereen was het met de beoordeling van het bouwkundig resultaat eens. U wellicht ook niet. Ik zwijg over dit gevoelige onderwerp van cultuurhistorische schoonheid. Daar kan Peter Don u veel meer over vertellenU moet echter de geschiedenis van de kerk of moet ik zeggen het geworstel met het gebouw uit die dagen maar eens nalezen in het boekje, dat voor deze dag is geschreven. Zeer leerzaam en niet alleen vanuit bouwkundig opzicht. Wat bezielt ons om een bouwval voor 1 ,- te kopen en je daarvoor in te spannen? Wat bezielt mensen om zich bezig te houden met De oud-voorzitter van de Stichting drs. H. W. Hiet- kamp tijdens zijn toespraak. taai ongerief van rekenwerk en met tal van verdrietelijkheden tengevolge van steeds ingewikkelder procedures uit de regelgeving? Het was bepaald niet om de problemen te ontgaan zoals deze zich bij nieuwbouw indertijd voordeden. Onze voorouders uit Zierikzee zouden daar van alles over kunnen vertellen. Het was een gang van verheven koepelkerk met meer dan 2.000 plaatsen via een kruiskerk, letterlijk en figuurlijk, tot de huidige zaalkerk met 800 zitplaatsen. Een architect, die niet kon rekenen en wegens geschil over de aanneemsom maar aannemer werd en promptfaillietging. Erwaren andere calamiteiten zouden wij nu zeggen, zoals te lichte dakkonstruktie, een gotenkwestie, akoestiek. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken weet daarvan mee te praten. Een gang via drie modellen van consoliderende restauratie, variërend van 35.000,-tot 194.000-, tot tenslotte een eenvoudige funktionele restauratie van bijna 5.000.000,-. Ook hier was er een streven naar doelmatigheid en eerlijke eenvoudigheid. Er zijn andere parallellen: De stichting had ook te maken met een gotenkwestie en een dakkonstruktie, die bij de zware storm in december 1983 de lucht in ging. Er was een verlichtingsvraagstuk, maar ja wat wil je als je bezig bent met een gebouw dat verlicht is door de klassieken. Gelukkig was er een architect, die wel goed kon berekenen, die creatief wasenmetwieje goed afspraken kon maken. Openingstoespraak bij de ingebruikneming van de gerestaureerde Nieuwe Kerk te Zierikzee op16april 1988.

Bulletin Stichting Oude Zeeuwse kerken | 1988 | | pagina 16